Материнська ласка рятує від наркозалежності Автор: lesya · Опубліковано: 09.12.2011 08:28 · Розділ: Наука

Нещодавно вчені виявили, що материнська турбота перепрограмовує імунну систему мозку так, що в майбутньому активні імунні гени не дають центру задоволення мозку згадувати про наркотики. Відомо, що основною причиною виникнення залежності від опіатів є їхній вплив на центр задоволення в мозку, однак вплив цей частково опосередкований. Опіати збуджують гліальні клітини нервової системи, які виконують також імунну функцію, посилаючи сигнал в прилеглі ядра головного мозку. Наркотична речовина, потрапляючи в організм, імітує запалення, змушуючи клітини нейроглії знову та знову стимулювати центр задоволення.

Однак експерименти, проведені на щурах, доводять, що звикання до наркотику не відбувається в тому випадку, коли в дитинстві тварина отримувало підвищену кількість материнської ласки. В процесі дослідження вчені з Університету Дьюка (США) забирали маленьких щурят з клітки від матері, повертаючи їх через 15 хвилин. Така маніпуляція спонукала мати до інтенсивної турботи та підвищеного догляду за потомством. Натомість у контрольній групі маленькі щурята залишалися з матерями протягом усього часу. Після цього щурам давали морфін, помістивши їх у двокамерну клітку: на одній половині цієї клітки тварини отримували наркотик, на інший - солоний розчин.

Як і слід було очікувати, тварини дуже швидко розуміли, що до чого, намагаючись залишитися на тій половині, де видавали морфін. Далі протягом місяця тричі на тиждень тварин на п'ять хвилин поміщали в двокамерну клітку, але вони вже не отримували морфін. Та тварини все одно прагнули залишитися на «наркотичній» половині клітки. Натомість ті тварини, які отримували в дитинстві інтенсивнішу материнську турботу, продемонстрували швидке згасання залежності.

По проходженню двох місяців після першого прийому морфіну тваринам знову давали порцію наркотику для стимулювання затухаючої залежності. Пацюки з контрольної групи швидко згадували про свою пристрасть, решта ж піддослідних залишалися байдужими до половини з наркотиком.

Материнська ласка призводить до генетичних змін
Материнська ласка призводить до генетичних змін

За словами авторів дослідження, вся справа тут в імунному білку інтерлейкіну-10 (IL-10). Цей білок пригнічує сигнал, яким гліальні клітини стимулюють центр задоволення. Отож чим вищий вміст IL-10 в мозку, тим менша ймовірність виникнення наркотичної залежності.

У щурів з підвищеною материнською турботою рівень інтерлейкіну-10 був підвищений, а посилення активності інтерлейкінового гена вчені пов'язують з його епігенетичним регулюванням. Такий ген у них ставав активним протягом всього життя.

Однак дослідники підкреслюють, що на сам ефект від морфіну материнська ласка не впливає, але в майбутньому організм згадує про наркотик без жалю.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.