Вчені вміють керувати дощем Автор: lesya · Опубліковано: 25.11.2011 08:04 · Розділ: Наука

Нещодавно група вчених Інституту теоретичної фізики імені Ландау РАН (ІТФ РАН) провела дослідження, в ході якого займалася вивченням структури та поведінки частинок теплих дощових хмар, розробивши математичну модель, яка може стати основою технології управління дощем. Дослідження проводилося під керівництвом професора Інституту Вейцмана (Ізраїль) Григорія Фальковича.

За словами спеціаліста, отримана модель підійде й для вирішення фундаментальних наукових завдань, приміром, для опису утворення планет у Всесвіті чи руху крапель пального в двигунах внутрішнього згоряння. Окрім того, результати дослідження дозволять точно прогнозувати погоду та створити технології управління дощем, приміром, за допомогою засівання хмар частинками диму або ж іншими гігроскопічними частками.

Теплі дощові хмари не піддаються керуванню
Теплі дощові хмари не піддаються керуванню

За словами начальника відділу активних дій Центральної аерологічної обсерваторії Росгідромету Баграта Данеляна, метод "розгону" холодних хмар вже протягом 50 років використовується в багатьох країнах з метою забезпечення нормальної роботи навігації в аеропортах та портах і не тільки.

Для цього холодні хмари засівають частками сухого льоду, йодистим сріблом або ж рідким азотом. Після таких процедур всередині хмар утворюються великі крижані кристали, які конденсують на себе всю вологу та випадають дощем або снігом.

"Управління теплими хмарами є загальносвітовою проблемою, а технології їхнього засівання до цих пір не існувало, оскільки при плюсовій температурі викликати кристалізацію та конденсацію води неможливо. Разом з цим, скасування авіарейсів через скупчення теплих хмар та туманів завдає величезної шкоди пасажирській авіації та роботі водних шляхів сполучення ", - підкреслює Данелян.

Фалькович пояснив, як працює створена ними модель: "Нова технологія описує поведінку найдрібніших частинок рідини в турбулентному потоці, а вона аналогічна рухові частинок палива у двигуні внутрішнього згоряння, часток пилу і газу в протопланетній хмарі у Всесвіті або ж рухові частинок води в теплій хмарі".

Джерело: http://ecoportal.su


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.