Вчені розкрили таємницю найзагадковіших гір планети Автор: lesya · Опубліковано: 21.11.2011 18:25 · Розділ: Природа

Цими днями групі фахівців із семи країн світу вдалося розкрити таємницю утворення гір Гамбурцева - ланцюгів підлідних гір, які на сьогоднішній день з точки зору геології вважаються одним із найзагадковіших регіонів планети.

Гори Гамбурцева розташовані під землею, а точніше - під товщею льоду на сході Антарктиди під найбільшим на планеті єдиним льодовим щитом. У найвищих місцях гірський хребет сягає чотирьох кілометрів.

У зв’язку з тим, що гори приховані товщею льоду, відкрити їх вдалося досить пізно, у 1958 році. Однак до цього часу вони залишаються найбільш маловивченим гірським ланцюгом планети.

Гори Гамбурцева до того ж виявилися досить загадковими: склад порід вказує на те, що вони утворилися вже дуже давно, однак їхня крутизна та порізана поверхня говорять про відносну молодість.

Гори утворені внаслідок зіткненя літосферних плит
Гори утворені внаслідок зіткненя літосферних плит

В рамках дослідження спеціалісти використовували дані, зібрані двома літаками, оснащеними радарами, лазерами, приладами для вимірювання електромагнітного поля та гравітації. Повітряні лабораторії в цілому обстежили близько 120 тис. км.

І виявилося, що гори Гамбурцева зовні схожі на Східно-Антарктичну рифтову систему, яка простягнулася на 3 тис. км від Східної Антарктики до Індії. Близько мільярда років тому на цій території зіткнулося декілька континентів (точніше, мікроконтинентів), в результаті чого утворився товстий літосферний кіль. З часом гори, створені таким зіткненнями, зруйнувалися, однак холодний і щільний «корінь» залишився.

До речі, 250-100 млн років тому процеси рифтоутворення призвели до розпаду надконтинента Гондвани, до складу якого входила й Антарктида. Саме тому старий літосферних кіль нагрівся, оновився та разом із Східно-Антарктичним рифтом підняв землю, сформувавши нові гори. У результаті рельєф гір Гамбурцева став нагадувати альпійський. А десь із 34 млн років тому ці гори вкрив і захистив від подальшої ерозії Східно-антарктичний льодовиковий щит.

Джерело: http://www.topnews.ru


Інші новини розділу