Чому Римська республіка стала імперією? Автор: lesya · Опубліковано: 10.11.2011 21:50 · Розділ: Наука

Як відомо з історії, у 49 році до н. е. Юлій Цезар перейшов Рубікон (невеличку річку на півночі Італії) і, захопивши Рим, з легкістю розправився з суперниками та заклав основи монархії. Природно, тут виникає запитання: що ж сталося з Римською республікою, з тими громадськими інститутами, які протягом століть керували перетворенням скромного латинського поселення в непереможну середземноморську метрополію? Чому сталося так, що якийсь собі там Цезар (так само, як Сулла до нього і Август – після нього) отримав у своє розпорядження фактично особисту армію? І чому республіканські легіони вирішили служити одній людині, а не сенату або ж цілому народу?

На ці питання істинної відповіді не знайде, мабуть, уже ніхто. Однак вчені з різних куточків світу намагаються максимально відтворити тогочасну картину історичних подій, зрозуміти, ким насправді був чи не найталановитіший полководець усіх часів і народів Юлій Цезар та що таке змусило могутню армію підкоритися завойовнику. Оригінальну відповідь на ці запитання пропонує історик Вільям Бродхед з Массачусетського технологічного інституту (США). Вчений дійшов висновку, що населення стародавньої Італії характеризувалося високою мобільністю; Італія не була країною селян, як її дуже часто зображують. Ні, в пошуках кращої долі люди вирушали на знову завойовані території. Набір у тогочасну армію проводився за суворим принципом (formula togatorum), який чітко визначав, скільки призовників повинне дати кожне місто. Цей список залишався без змін протягом багатьох років. Однак з часом висока мобільність населення призвела до того, що призив за географічним принципом втратив сенс. З цієї причини почала розвиватися нова система: полководець, набираючи армію, звертався до народу із запитанням: «Чи підете ви битися разом зі мною?» Відповідь найчастіше бувала ствердною, оскільки успішна кампанія обіцяла чималу вигоду. В результаті полководець ставав ніби «патроном», а солдати - «клієнтами», життя та дохід яких повністю залежали від військової удачі генерала.

Юлій Цезар підкорив собі цілу армію (фото взято з сайту frendid.com)
Юлій Цезар підкорив собі цілу армію (фото взято з сайту frendid.com)

Бродхед розповів, що такі висновки йому дозволили зробити знахідки та дослідження останніх років, які допомогли ученому оцінити розміри давніх міських центрів та їхню зміну з часом. Більше того, учений навіть простежив географічне поширення кераміки з ярликами майстрів з того чи іншого населеного пункту.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.