На фресці Джотто знайшли диявола, захованого у хмарах Автор: lesya · Опубліковано: 09.11.2011 10:46 · Розділ: Культура

Цими днями групі мистецтвознавців цілком випадково вдалося виявити на фресці одного з найбільш знаменитих майстрів живопису епохи раннього Відродження на ім’я Джотто ді Бондоне профіль диявола, який залишався непоміченим протягом століть. Контури диявольського обличчя були непоміченими тому, що художник майстерно приховав їх за хмарами. А виявити диявола вдалося Кьярі Фругоні, яка займається вивченням історії мистецтв, точніше, навіть не їй, а одному з реставраторів цього витвору мистецтва, а Кьяра згодом підтвердила присутність нечистого на фресці, переглянувши зображення професійним оком. Але давайте все по порядку.

Знаменитий Джотто ді Бондоне приступив до роботи над фрескою св. Франциска у 1288 році. Слід зауважити, що майстер працював один та створив двадцять вісім фресок за рекордно короткий термін - два роки. Сама фреска знаходиться високо на стіні під склепіннями базиліки Святого Франциска в Ассізі - на батьківщині засновника цього чернечого ордену.

І що цікаво: знизу розгледіти в хмарах обличчя зі злобною посмішкою та гачкуватим носом практично неможливо. Зауважимо також, що сам Джотто вважається одним із засновників школи італійського живопису, який розробив принципово новий підхід до зображення простору, поклавши початок італійському Відродженню.

За словами Кьяри Фругоні, до цього часу прийнято було вважати, що першим із художників створити портрет із хмар (на полотні, звісно) намагався Андреа Мантенья у XV столітті. Так, у 1460 році, зображуючи раненого Святого Себастьяна, в одній із купчастих хмар митець приховав обриси вершника, який ніби пливе по небу.

На фресці профіль диявола ретельно захований у хмарах
На фресці профіль диявола ретельно захований у хмарах

Що ж стосується фрески Джотто, то у 1997 році вона була серйозно пошкоджена в результаті землетрусу. На реставрацію в базиліці Сен-Франческо в Ассізі витратили близько € 2 мільйонів.

Керівник групи реставраторів Серджіо Фрузетті помітив, що на фресці "Смерть і піднесення св. Франциска" зображений диявол. До речі, побачити зображення неозброєним оком неможливо, адже Джотто майстерно сховав фігуру сатани в хмарах. А виявити диявола вдалося лише тоді, коли фахівці зайнялися реставрацією фрески, сфотографувавши її з близької відстані.

Вивченням отриманих знімків потім займалася італійський мистецтвознавець Кьяра Фругоне. На отриманих зображеннях помітний розмитий профіль з гачкуватим носом, лукавою усмішкою і темними ріжками - безсумнівно, сатана.

До речі, Серджіо Фрузетті припустив, що митець міг зобразити диявола як жарт, надавши йому портретну схожість з ким-небудь зі своїх ворогів.

Джерела: http://prochurch.info

http://www.newsru.com


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?