Вчені розгадали таємницю сонячного каменю Автор: lesya · Опубліковано: 08.11.2011 22:04 · Розділ: Наука

Нещодавно групі дослідників вдалося знайти пояснення тому, як саме древні мореплавці використовували певний мінерал для навігації в похмуру погоду. Більше того, вчені не лише теоретично з’ясували, як все відбувалося, а й змогли продемонструвати це на практиці.

Так, цими днями група дослідників з Франції, США і Канади провела низку експериментів, в результаті чого виявилося, що легендарним Сонячним каменем (sunstone) вікінгів був ісландський шпат - поляризуючий світло кристал з подвійним променезаломленням.

Із давніх джерел відомо, що скандинави могли визначати своє розташування в морі навіть тоді, коли небо затягувалося хмарами, і було дуже тяжко, а то й зовсім неможливо, виявити положення сонця. З магнітним компасом мореплавці тієї епохи знайомі ще не були. Ну й зрозуміло, що на зірки в літні місяці та у високих широтах (неподалік полярного кола) розраховувати вікінгам було важко.

А в результаті іншого дослідження, проведеного на початку 2011 року, виявилося, що ціла серія мінералів завдяки своїм поляризуючим властивостям могла виконувати роль Сонячного каменю, який так виручає вікінгів під час подорожей до Америки.

Роль сонячного каменю могло виконувати безліч мінералів
Роль сонячного каменю могло виконувати безліч мінералів

Спостерігаючи небо через такий мінерал та обертаючи його, мореплавці відстежували коливання яскравості променів. Ці коливання викликані тим, що сонячне світло, навіть профільтроване туманом і хмарами, зберігає на небосхилі специфічну картину поляризації, на яку реагує кристал-поляроїд.

До речі, сонячним каменем (sunstone) також називають одну з різновидів плагіоклазу - силікат натрію кальцію алюмінію (з домішками і без), який іноді використовується в ювелірній промисловості. Та, незважаючи на «легендарну» назву, до навігації вікінгів цей мінерал навряд чи має якесь відношення. Це, скоріше, результат звичайнісінького збігу.

А тепер дослідникам вдалося з’ясувати, що ісландський шпат не просто чудово підходить на роль сонячного каменю, але й дозволяє орієнтуватися в просторі з високою точністю. Вирівнюючи інтенсивність так званих звичайного і незвичайного пучків світла, які проходять крізь кристал, можна дізнатися напрям на сонці з похибкою всього лише в кілька градусів.

На підтвердження своїх слів вчені наводять один випадок з історії: Свого часу на борту єлизаветинського судна, яке затонуло неподалік острова Олдерні (Alderney Elizabethan Wreck) наприкінці XVI століття, археологи знайшли шматочок ісландського шпату. Може бути, цей мінерал також служив для навігації.

Джерело: http://www.membrana.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.