Кліматологи знайшли місце з найчистішим небом на планеті Автор: Вікторія · Опубліковано: 09.06.2009 14:51 · Розділ: Природа

Місце з найчистішим небом на Землі й найкращим кліматом для астрономічних спостережень, ймовірно, знаходиться на плато в центрі Антарктиди, стверджують вчені. Дослідники з австралійського університету Нового Південного Уельсу оцінювали умови для астрономічних спостережень за допомогою супутникових даних, інформації з наземних станцій та розрахунків на основі кліматичних моделей.

За їхніми словами, телескопи, оснащені за останнім словом техніки, мають дуже велику роздільну здатність - вони можуть розрізняти об'єкти в 4 мільярди разів тьмяніші, ніж ті, які можна побачити неозброєним оком. Однак такі інструменти повинні розміщуватися в місцях з відмінним астрокліматом - дуже сухим та чистим повітрям і невеликою кількістю похмурих днів. А таких місць на Землі дуже мало.

Вчені дійшли висновку, що найкращі на планеті атмосферні умови спостерігаються на Полярному плато - рівнині, в центрі якої знаходиться Південний полюс. Умови для спостережень тут найбільш ідеальні - але тільки за умови, якщо підняти телескоп на висоту 20 метрів над поверхнею льоду. Як пояснюють фахівці, це необхідно через охолодження льодовиками приповерхневих шарів повітря, оскільки температурна інверсія в поєднанні з сильними вітрами призводить до спотворення зображення. Однак, прошарок, що спотворює інформацію, має товщину лише 20 метрів, і якщо телескоп встановити вище, то турбулентність не впливатиме на його чутливість.

Керівник дослідження, Майкл Ешлі зазначає, що в цьому районі повітря сухіше, ніж в інших місцях з гарним астрокліматом, наприклад, у чилійській пустелі Атакама або на Гавайському острові Мауна-Кеа.

Джерело rian.ru


Інші новини розділу