Вчені зафіксували "серцебиття" планети Автор: lesya · Опубліковано: 27.10.2011 11:45 · Розділ: Наука

Нещодавно вченим вдалося за допомогою гідрофонів зафіксувати надзвичайно рідкісне явище природи. Гідрофони – це пристрої, які колись використовувалися в системі стеження за радянськими атомними субмаринами. А нещодавно вченим вдалося зафіксувати так звану донну активність - свого роду «серцебиття» планети.

Донна активність проявляється у витіканні з надр планети якоїсь субстанції, схожої на вулканічну лаву, яка ніби розповзається по океанському дну. Тріщини на дні океану ніби пульсують періодичними викидами гарячої магми, а протяжність таких ущелин коливається від 80 до 90 тис. км. Виверження лави з кратерів вулканів становлять лише десяту частину від загальної маси лави, а все інше витікає власне з розколин. Цієї лави вистачило б для того, щоб кожного року покривати всі дороги Америки триметровим шаром гірської породи.

З тріщин на океанічному дні витікає магма
З тріщин на океанічному дні витікає магма

Окрім того, вченим з університету штату Вашингтон у Сіетлі вдалося взяти проби викинутих з розколин рідин. І виявилося, що ця рідина багата бактеріями та різноманітними корисними солями. І тепер фахівці намагаються розгадати, як ці екзотичні організми виживають при температурі кипіння.

- Це найновіший кордон мікробіології, - підкреслив Джон Барр, учасник дослідження.

До речі, тріщини між тектонічними плитами на океанічному дні, особливо розпадина Гордо-Річ, набули особливої популярності в 1980: тоді з'ясувалося, що вони оточені покладами золота та інших цінних металів. Власне, це відкриття допомогло тодішньому президенту США Р. Рейгану прискорити прийняття закону про розширення кордонів США до 230-мильної зони в океані.

Та навіть після цього розпадини – явище, вивчене недостатньо, і їхня еволюція довший час залишалася загадкою. Лише в 1990-і роки військово-морські гідрофони дозволили дослідникам зафіксувати схожі виверження досить регулярно. Чому ж власне застукало «серце» нашої планети тепер, залишається загадкою.

Джерело: http://kp.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.