Вчені виявили нову форму вуглецю, твердішу за алмаз Автор: lesya · Опубліковано: 26.10.2011 08:58 · Розділ: Наука

Як відомо, вуглець є четвертим за поширеністю елементом в цілому Всесвіті. Саме тому в природі існує сила-силенна різноманітних форм вуглецю, серед яких і графіт, і графен, і найтвердіший матеріал природного походження - алмаз. А нещодавно вчені виявили нову, неймовірно тверду та міцну форму вуглецю, здатну протистояти надзвичайно сильним механічним навантаженням. Відомо, що у кристалічних формах вуглецю, таких як алмаз, здатність витримувати механічні навантаження залежить від напрямку, у якому відбувалося формування кристалла. Натомість нова форма вуглецю являє собою аморфну структуру, тому такі кристали однаково міцні у всіх напрямках.

Так, порівняно недавно група вчених зі Стенфордського університету (Stanford University) та Наукового інституту Карнегі (Carnegie Institution for Science) провела низку експериментів з іще однією формою вуглецю - склоподібним вуглецем. Цей аморфний матеріал був уперше штучно синтезований ще у 1950-х року, а його властивості – це своєрідна суміш властивостей графіту, скла та кераміки: стійкість до високих температур, міцність, низька щільність, малий електричний опір, низький коефіцієнт тертя та низький тепловий опір. Вплинувши в рамках експерименту на кристали склоподібного вуглецю тиском, який у 400 тисяч разів перевищує атмосферний тиск, вченим вдалося отримати ще одну нову форму вуглецю.

Нова форма вуглецю витримує набагато більший тиск, ніж алмаз
Нова форма вуглецю витримує набагато більший тиск, ніж алмаз

Кристали нової форми витримували тиск, який в 1.3 мільйона разів перевищує атмосферний, прикладені до однієї осі кристала, тоді як на інші осі кристала тиск дорівнював 600 000 атмосфер. Зрозуміло, що ніякий кристал алмазу не зміг би вистояти в таких умовах.

І оскільки нова форма вуглецю є аморфною, вона, на відміну від кристалічних форм, не має впорядкованої кристалічної решітки. "Такі незвичайні властивості нової аморфної форми вуглецю відкривають безмежні можливості для його використання. Це платформа для низки нових наукових досліджень. Окрім того, нова форма вуглецю обов’язково знайде застосування в металообробній та гірничодобувній промисловості тощо"- підкреслив Рассел Хемлі (Russell Hemley), керівник Лабораторії геофізики Інституту Карнегі.

Джерело: http://www.dailytechinfo.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.