Головний мозок людини: міфи і правда Автор: lesya · Опубліковано: 18.10.2011 16:04 · Розділ: Наука

Незважаючи на численні дослідження, людський мозок і досі є загадкою для вчених. А що стосується простих смертних, то вони взагалі погано уявляють собі, як він влаштований та яким чином працює. Отож нещодавно співробітники Національного інституту здоров'я США вирішили скласти список 10 найпопулярніших міфів, пов’язаних з головним мозком людини.

Отож, почнемо. Людина використовує лише 10% свого мозку. Це, можливо, один із найвідоміших та найпоширеніших міфів усіх часів. Вважається, що це твердження належить популярному американському психологу Вільяму Джеймсу, а датують його початком минулого століття. Воно звучить переконливо, однак є неправильним. Результати сканування мозку доводять, що для виконання конкретного завдання необхідна злагоджена робота різних ділянок мозку.

Другий міф пов’язаний із хворими на аутизм. Чомусь прийнято вважати, що вони наділені якимось особливим вродженим хистом чи талантом. Цей міф був створений телебаченням. Натомість експерти констатують: такі пацієнти, можливо, і володіють блискучими фізичними даними, однак про розумові здібності цього сказати аж ніяк не можна.

Багато хто важає, що шизофренія - роздвоєння особистості. Насправді ж цей психічний розлад характеризується проблемами з концентрацією уваги, галюцинаціями, соціальною ізоляцією та тим, що людина може довго залишатися нерухомою. Однак значна кількість людей плутають цей стан з множинним особистісним розладом - роздвоєнням особистості, іноді спровокованим сильною травмою.

Традиційно прийнято вважати, що мозок не змінюється, та це не так, адже мозок чудово відновлюється після пошкоджень та перебудовує себе. І навіть у дуже важких випадках, приміром, при інсульті, аксони мозку можуть відновитися та повністю вилікуватися. Натомість алкоголь, всупереч поширеній думці, не вбиває клітини мозку.

Хоча й справді зловживання спиртним впливає на систему мозку. Та алкоголь може позначитися лише на дендритах - з'єднаннях, через які нейрони отримують інформацію. І хоча рідкісний синдром Верніке-Корсакова характеризується втратою нейронів у деяких областях мозку. Та це не первинний ефект алкоголізму, а вторинний ефект дефіциту вітаміну В, викликаного надмірним вживанням алкоголю.

Що ж стосується незворотності ушкоджень мозку, то тут все залежить від ступеня та місця пошкодження. Помірні травми легко контролюються, а ось важкі ушкодження бувають незворотні, щоправда, не завжди призводять до вегетативного стану.

Ще один поширений міф пов’язаний з розміром мозку. Так, побутує думка, ніби у людей найбільший мозок. Насправді ж середній людський мозок важить близько 1,4 кілограма, а мозок кашалота - приблизно 7,7 кілограма. Саме тому низка учених наголошує не на розмірах мозку, а власне на співвідношенні розміру мозку й тіла. У людей воно становить приблизно 1:50, а в інших тварин - приблизно 1:180 або 1:220.

Важливим є й те, яка частина мозку задіяна в когнітивній функції. З усіх ссавців людина має найбільшу кору головного мозку, яка відповідає за вищі функції пам'яті та мови.

Головний мозок людини менший, ніж у окремих ссавців (фото взято з сайту controlmind.info)
Головний мозок людини менший, ніж у окремих ссавців (фото взято з сайту controlmind.info)

Що ж стосується структури мозку, то деякі люди впевнені, що мозок - однорідна маса. Насправді ж в цілому він складається з безлічі клітин під назвою глії або нейрони.

Ще один міф, який полюбляють батьки, - "ефект Моцарта" (розвиток мозку під дією музики). Цей сумнівний ефект вперше був описаний дослідником Альфредом Томатісом. Однак до цих пір жодне дослідження не підтвердило цю теорію.

І останнє – побутує думка, ніби у людини лише п'ять відчуттів. Безсумнівно, дотик, нюх, зір, слух і смак є найбільш розвиненими, однак вони не єдині. Є й інші, приміром, відчуття рівноваги, відчуття тіла в просторі та відчуття болю.

Джерело: http://medkarta.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.