Найгучніші наукові скандали Автор: lesya · Опубліковано: 19.09.2011 19:16 · Розділ: Наука

Висока наука, як і повсякденне життя, сповнена найрізноманітніших скандальних історій. Однак, ясна річ, наукові скандали набувають глобальнішого відтінку.

Нещодавно фахівці склали рейтинг найгучніших наукових скандалів останніх років. Перше місце дісталося скандалу з південнокорейським біологом У Сук Хваном. Свого часу цим ученим пишалася вся країна. А він виявився звичайнісіньким "науковим" шахраєм.

Цього "фахівця з клонування" спіймали на порушенні медичної етики та різного роду фальсифікаціях, в результаті чого вченого позбавили усіх посад та почестей.

На другому місці - німецький учений з Bell Labs Ян Хендрік Шон. Цей фахівець протягом 3 років співпраці з Bell Labs зробив серію відкриттів у сфері напівпровідників та фізики твердого тіла, отримавши декілька престижних премій. Однак згодом нікому так і не вдалося відтворити експерименти цього ученого, щоб підтвердити хоча б одне з відкриттів.

Коли до Шона прийшли за роз'ясненнями, то виявилося, що всі свої експериментальні дослідження він проводив виключно на самоті, ніяких журналів та записів не вів, а дані, якими учений користувався при написанні статей у престижні журнали, він просто-напросто стер.

Зрозуміло, що всі відкриття Шона були визнані фальсифікатом, статті відкликані, а премії анульовані. На додачу, його звільнили з Bell Labs.

На третьому місці цього рейтингу опинився імунолог Люк ван Паріхс. Цей колишній асоційований професор біології з массачусетського технологічного інституту 15 червня цього року був засуджений до шести місяців домашнього арешту, 400 годин громадських робіт і виплати $ 61 тис. А причина тому - фабрикація даних при спробі отримати грант національного інституту здоров'я розміром $ 2 млн.

До речі, перші звинувачення ван Паріхсу пред'явили ще у 2004 році. Тоді йому пред’являли близько 11 епізодів фальсифікації даних в наукових статтях та заявках на гранти в період 1997-2004 років.

По закінченню розслідування ван Паріхса звільнили, фальсифіковані журнальні статті та двохмільйонний грант відкликали, а в лютому цього року вченому пред'явили вже офіційні звинувачення.

До речі, справа ван Паріхса стала темою гарячих дискусій вчених щодо можливості застосування тюремного ув'язнення за наукове шахрайство.

Ще одна незрозуміла історія трапилася у 2009 році - скандал, який увійшов в історію як "Кліматгейт".

У листопаді 2009 року хакерам вдалося зламати поштовий сервер відділу досліджень клімату університету Східної Англії. Вони викрали звідти приватну переписку багатьох кліматологів за останні 13 років і, ретельно відсортувавши, анонімно виклали її в інтернеті.

У Сук Хвана звинуватили у наукових фальсифікаціях (фото взято з сайту elementy.ru)
У Сук Хвана звинуватили у наукових фальсифікаціях (фото взято з сайту elementy.ru)

Виходило, що представники кліматичного мейнстріму, які твердять, ніби глобальне потепління є справою людських рук, всіма дозволеними і недозволеними методами перешкоджали публікаціям статей своїх опонентів. А деяких учених, серед яких і знаменитий професор кліматології Майкл Манн з університету Пенсільванії, взагалі звинуватили у науковій несумлінності.

Однак згодом усі звинувачення в несумлінності, у приховуванні фактів та їх коригуванні проти Манна зняли.

В результаті цього скандалу втратили роботу як мінімум два головні редактори кліматологічних журналів, які наважилися опублікувати матеріали, що суперечать ідеї про антропогенний глобальний вплив на клімат.

Джерело: http://www.point.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.