Вчені відкрили алмазну планету Автор: lesya · Опубліковано: 29.08.2011 17:09 · Розділ: Наука

Цими днями групі вчених під керівництвом Метью Бейлса (Matthew Bailes) з Технологічного університету Свінберн в Австралії (Swinburne University of Technology) вдалося відкрити алмазну планету.

Вивчаючи дані огляду неба, отримані за допомогою австралійського 64-метрового радіотелескопу Паркс, вчені виявили короткоперіодичні сигнали, які посилало невідоме далеке джерело. Цим джерелом виявилася нейтронна зірка, яка дуже швидко обертається та знаходиться на відстані 4 тис. світлових років від Землі.

Як відомо, нейтронні зірки є залишками вибухів наднових та складаються з нейтронів - електрично нейтральних частинок. Діаметр нейтронних зірок зазвичай сягає 10-20 кілометрів, а маса в півтора рази перевищує масу Сонця. Таку нейтронну зірку можна виявити, зафіксувавши потужне радіовипромінювання, яке йде від неї в двох напрямках у вигляді вузьконаправлених променів. Власне, один з таких променів і зафіксований радіотелескопом Паркс: йде він від пульсара PSR J1719-1438, розташованого в сузір'ї Змії. Результати аналізу випромінювання доводять, що період пульсацій становить 5,7 мілісекунд. А це означає, що виявлена нейтронна зірка за одну хвилину встигає зробити більше 10 тис. обертів.

Однак детальніший аналіз коливань показав, що радіопульсаціі зірки змінюються якимось незрозумілим процесом з періодом приблизно дві години. Вчені вияснили, що нейтронна зірка обертається не одна: її рух періодично відхиляє невідомий супутник. Учені вияснили, що об'єкти розташовані досить близько одне від одного, на відстані всього 600 тис. кілометрів. Розміри супутника в п'ять разів перевищують розміри Землі. За відхиленнями у русі пульсара учені обчислили, що, незважаючи на малий радіус, компаньйон за масою приблизно рівняється з Юпітером. «Величезна щільність планети (22 г/см3) дозволяє нам зрозуміти її природу», - говорить професор Бейлс.

Алмазна планета обертається неподалік нейтронної зірки
Алмазна планета обертається неподалік нейтронної зірки

За словами вчених, надщільний компаньйон – це залишки старої зірки, яка оберталася в парі з нейтронною. Роздута наприкінці свого життя зірка віддала більшу частину маси нейтронній зірці, розкрутивши її до шаленої швидкості. «Нам відомо декілька систем, схожих на цю. Їх називають надкомпактними маломасивними рентгенівськими подвійними, які еволюціонують за подібним сценарієм. Схоже на те, що вони є попередниками таких систем, як PSR J1719-1438», - пояснює співавтор дослідження Андреа Поссенті (Andrea Possenti). Однак у випадку PSR J1719-1438 пульсар виявився настільки близьким, що обдер, як липку, не лише зірку-сусідку, а й надщільного білого карлика, який залишився від неї. Таким чином, від сонцеподібної зірки залишилася вуглецева планета з щільністю платини, маса якої не перевищує однієї десятої відсотка вихідної первісної маси.

Джерело: http://www.infox.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.