Марко Поло обдурив усіх Автор: lesya · Опубліковано: 22.08.2011 18:40 · Розділ: Цікаві факти

Археологи твердять, що знаменитий Марко Поло, венеціанський купець, який вважається піонером подорожей в країни Середної Азії та Китай, імовірно, ніколи там не був. І може бути, що дані його «Книги про різноманітність світу» почерпнуті не з власного досвіду, а з бесід зі східними купцями.

Марко Поло - знаменитий венеціанський купець, який прославився своїми сухопутними подорожами на Схід ще задовго до Великих географічних відкриттів - наприкінці XIII - напочатку XIV століть йому судилося стати свого роду натхненням для подальших мандрівників. Його «Книга про різноманітність світу» серйозно вплинула і на географів, і на мореплавців наступних століть. Так, відомо, що навіть Христофор Колумб взяв цю книгу з собою на корабель під час подорожі до Індії (тобто відкриття Америки).

Однак низка вчених сумнівається в достовірності «особистого досвіду» Марка Поло: він зовсім не був на Сході, а просто-на-просто переказував почуті від інших історії, твердять вони.

Розповіді про Китай, Японію та Монгольську імперію Марко міг почути з уст перських купців, які й справді торгували там. А зустріти їх можна було на берегах Чорного моря - за тисячі кілометрів від цих країн. Отож Поло міг лише зібрати почуті історії про Схід, змішавши їх з казками та вигадками. Такого висновку дійшов професор Даніеле Петрелла з Університету Неаполя, керівник італійського археологічного проекту в Японії.

Фахівцям вдалося виявити серйозні невідповідності в описі нападів монгольського хана Хубілая на Японію в 1274 і 1281 роках. Хубілай був онуком Чингісхана. Прославився він завоюванням Китаю, а також територій М'янми, Камбоджі та Кореї. Однак війна з Японією була невдалою. За словами купця, Хубілай брав сім'ю Поло до столиці.

«У своїх описах Марко Поло плутає дві військові кампанії Хубілая в Японії, приписуючи риси однієї з них іншій.

У розповідях Поло перша кампанія закінчилася невдачею - флот, який вийшов із Кореї, розкидало тайфуном, тому він не досяг Японії. Однак такі події відбулися в 1281 році – під час другої кампанії Хубілая. Виникає запитання, як свідок подій може плутати дві кампанії, які сталися з інтервалом 7 років.

Приблизний маршрут Марка Поло
Приблизний маршрут Марка Поло

Окрім того, Марко Поло помилився з описами флоту Хубілая. Поло писав, що у судна мали по п'ять щогл, та насправді їх було три. Неточність виявили розкопки, проведені в Японії.

Петрелла також зазначає, що, описуючи флот Хубілая, Поло розповідав про смолу, яку використовували для забезпечення водонепроникності кораблів. У своїх записах мандрівник використовував слово «chunam», яке китайською та монгольською мовою нічого не означає. Це перське найменування смоли. Цікаво, але й для географічних назв Китаю венеціанець чомусь використовує перські топоніми замість місцевих назв.

До речі, звинувачують Марка Поло в брехні вже не вперше. Ще у 1995 році історик Френсіс Вуд, керівник секції Китаю в Британській бібліотеці висловила сумніви в достовірності подорожей венеціанця в Китай у власній книзі під назвою «Чи був Марко Поло в Китаї». Учена припустила, що Поло скопіював «путівник» невідомого перського торговця.

Та все ж більшість істориків певні невідповідності між історичними фактами та записами купця пояснюють просто: Марко подорожував протягом кількох десятків років, написавши книгу вже вдома, в Італії. Саме тому плутанина в записах по пам'яті неминуча.

Джерело: http://news.students.ru


Інші новини розділу