Щурів реабілітували: гризуни не були причетні до спалаху епідемії "чорної смерті" Автор: lesya · Опубліковано: 22.08.2011 18:35 · Розділ: Наука

Нещодавно в результаті проведення низки спеціальних досліджень, присвячених епідемії чуми в Лондоні 1348-1349 років, виявилося, що, ймовірно, щурі свого часу не були причетні до спалаху епідемії «чорної смерті».

Так, англійський археолог Барні Слоун вважає, що якби винуватцями епідемії були гризуни, то під час розкопок фахівці повинні були б обов’язково знаходити величезні купи мертвих щурів, однак таких куп немає. До того ж, чума поширювалася дуже швидко, настільки, що темпи розповсюдження інфекції аж ніяк не можна пояснити навалою щурів та бліх. Скоріше за все, збудник передавався від людини до людини.

До того ж, сучасні історики взагалі не впевнені, що це й справді була бубонна чума: «чорна смерть» не лише поширювалася занадто швидко, але й вбивала занадто багато. За даними окремих фахівців, тоді вимерло десь півміста (тобто близько 30 тис. осіб), однак Слоун твердить, що Лондон спорожнів щонайменше на дві третини.

Слоун протягом майже десяти років вивчав історичні документи та звіти про розкопки. Значна кількість записів, звичайно, загинули, та й не було кому навіть фіксувати прізвища тих, кого ховали на трьох міських цвинтарях. Однак вченому вдалося виявити цінне джерело у вигляді заповітів, написаних та складених під час епідемії «чорної смерті». І виявилося, що епідемія почалася в жовтні 1348, а не наприкінці літа, як прийнято було до цього часу вважати, і досягла піку в квітні 1349-го. Судячи з усього, охоплені панікою заможні люди, зрозумівши, що смерть неминуча, кинулися складати заповіти.

За словами очевидців, мертвих не оплакували, одружувалися без любові, споживали без потреби і нікому й у в голову не приходило сходити покаятися. Хроніст Вільям з Діна писав, що в Рочестері нікому було закопувати мерців, тому їх просто-на-просто кидали у відкриту яму, з якої піднімався жахливий трупний сморід.

А Слоун виявив, що в розпал епідемії чуми на кладовищі неподалік Старих воріт (зараз тут розташовується площа Чартерхаус в районі Смітфілд в Сіті) ховали померлих кожних п'ять хвилин.

Щурі не були винуватцями поширення епідемії
Щурі не були винуватцями поширення епідемії

Протягом тижня складали стільки заповітів, скільки зазвичай писалося протягом року.

Слоун також стверджує, що смертність росла навіть взимку, незважаючи на очевидну відсутність бліх. Та й, крім того, не збереглося ніяких повідомлень про велике нашестя щурів у місті.

І хоча в деяких місцях на березі Темзи, де у XIV столітті розташовувалися звалища, було знайдено декілька скелетів чорних щурів, їх все-таки занадто мало, щоб пояснити розмах епідемії.

Дослідник вважає, що пролити світло на величезну кількість запитань, пов’язаних зі спалахом епідемії, могли б розкопки на площі Чартерхаус, де, за його підрахунками, поховано близько 20 тис. тіл.

Джерело: http://science.compulenta.ru/


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.