Порше був прихильником нацистів. Тепер співвітчизники соромляться його Автор: lesya · Опубліковано: 05.08.2011 09:30 · Розділ: Цікаві факти

Як виявилося нешодавно, мешканці невеликого чеського містечка Мафферсдорф, яке відоме тим, що тут у 1875 році народився засновник автомобільної компанії Porsche Фердінанд Порше, впевнені, що їм абсолютно нема чим гордитися.

А вся справа в тому, що минуле назавжди позначилося на ставленні до Фердінанда Порше. Після краху нацизму цьому чеському містечку повернули його історичну назву Вратіславіце. На сьогоднішній день місцеві мешканці виступають проти того, щоб їхній відомий земляк перетворився на місцеву знаменитість, якою слід пишатися. Городяни мають намір перешкодити встановленню меморіальної дошки на будинку, де народився Фердинанд Порше, виступаючи проти відкриття культурного центру, присвяченого конструктору, тощо.

Очолив цей своєрідний рух протесту місцевий підприємець на ім’я Павло Хрстка. Він вважає, що "було б неправильним демонструвати гордість за співвітчизника, який в роки війни використовував на своєму заводі в якості рабів військовополонених та євреїв з таборів". Такої ж думки дотримується Франтішек Радковіч, член Чеського союзу борців за свободу: "Його технічні здібності не можуть затьмарити його нацистського минулого".

За співпрацю з нацистами Порше поплатився свободою
За співпрацю з нацистами Порше поплатився свободою

Однак не всі такі категоричні. Ось, приміром, історик Ханс Момму, автор праці з історії компанії Volkswagen, вважає Порше скоріше "технократом, та аж ніяк не військовим злочинцем". А мер Вратіславіце Лукас Поханка підкреслив, що ніхто не має наміру вшановувати Фердінанда Порше – йдеться лише про те, щоб згадати, де він народився.

"Порше увійшов в історію як людина, якій так чи інакше вдалося реалізувати мрію Гітлера про масову моторизацію, створивши знаменитого "Жука" Volkswagen. В період Другої світової війни завод Фердинанд Порше, розташований у Вольфсбурзі, виробляв військові автомобілі, броньовані та амфібійні засоби, і навіть літаки. До речі, співпраця з фашистським режимом коштувало йому 22 місяців в'язниці по завершенню війни. Помер Порше в Штутгарті у 1951 році у віці 75 років", - повідомляє автор статті, опублікованої у La Repubblica.

Джерело: http://www.newsru.co.il


Інші новини розділу