Біологам вдалося омолодити клітини Автор: lesya · Опубліковано: 29.06.2011 08:05 · Розділ: Наука

Вченими Массачусетського технологічного інституту знайдено ген, який відповідає за старіння. І хоча принцип роботи цього гена ще до кінця не досліджений, він може відкрити шлях до омолодження організмів, у тому числі й людського.

В рамках дослідження група біологів займалася вивченням старіння дріжджових клітин та його зв'язків із процесами розмноження.

Молоді дріжджові клітини суттєво відрізняються від старших. Це проявляється в накопиченні зайвих фрагментів ДНК і неправильних клітинних білків. Також ці клітини здатні ділитися певну кількість разів.

Вчені виявили, що в процесі розмноження спорами (у дріжджів за це відповідає послідовність мейозу і гаметогенезу) відбувається омолодження дочірніх клітин.

Біологи встановили, що спори, створені старими клітинами, мають аналогічний реплікативний потенціал з породженими молодими клітинами дріжджів.

Тут проявляється подібність з людиною: у дітей, народжених від 80-річного чоловіка тривалість життя буде така ж, як і в нащадків 20-річного юнака. В процесі формування статевих клітин, які дають початок новому організму, відбувається скидання внутрішньоклітинного лічильника.

Анжеліка Амон (Angelika Amon) разом з колегами встановили, що під час гаметогенезу (а саме тоді відбувається скидання лічильника у дріжджів) активується ген NDT80.

Щоб підтвердити прогнозовану роль цього гена, вчені активували його в старій та вже не здатній до розмноження клітині. Ефект був подвійним - клітина прожила вдвічі довше за звичайну, а ще у неї виправилися вікові дефекти. З цього випливає, що в аномаліях ядерця ховається один з ключів до клітинного старіння (другий ключ, теломерний, вивчений набагато краще).

Роботу механізму обнулення клітинних годин поки що досконало не вивчено. Відомо тільки, що білок, який кодується геном NDT80, активує інші гени в клітині.

Вченим вдалося омолодити дріжджові клітини
Вченим вдалося омолодити дріжджові клітини

На думку біологів з Массачусетського технологічного інституту, безпосередньо за клітинне омолодження відповідають, ймовірно, гени-мішені для NDT80. Розшукати ці гени – першочергове завдання для вчених на даному етапі дослідження.

Пані Амон планує перевірити ефект активації NDT80 та його аналогів на складніших організмах - черв'яках C. elegans і мишах. Людина теж має подібний ген, але як подіє на клітини його примусове включення - поки що невідомо.

Джерело: http://www.membrana.ru/


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.