Спогади впливають на майбутнє Автор: lesya · Опубліковано: 24.06.2011 20:24 · Розділ: Наука

Нещодавно вчені виявили цікавий факт: те, як людина сприймає власне минуле, впливає на її поточне ставлення до життя набагато сильніше, ніж основні особистісні риси.

Деяким людям для підтримки хорошого тонусу необхідно творчо переосмислювати дуже далеке минуле. Так, нещодавно професор Райан Хауелл у співпраці з Цзя Вей Чжаном з Університету Сан-Франциско (США) провели спеціальне дослідження, в процесі якого намагалися вивчити взаємозв'язок між рисами особистості людей та їхнім сприйняттям часу з одного боку, і задоволеністю життям з іншого. Результати наукової роботи підтвердили поширену народну мудрість: пам'ятати потрібно лише хороше, адже особливості сприйняття минулого набагато сильніше впливають на задоволеність людини життям, аніж її основні особистісні риси.

В дослідженні взяло участь більше 750 осіб. Усіх учасників опитування оцінили за моделлю «Велика п'ятірка», яка показує ступінь вираженості у психіці кожної людини п'яти параметрів: екстраверсії, невротизму (включає в себе критичність; не є протилежністю екстраверсії), інтелектуальної відкритості, сумлінності (самодисципліни) та доброзичливості (чуйності). Окрім того, оцінювали «часова перспектива» піддослідних (термін, введений психологом Філіпом Зімбардо) - переважна зосередженість на минулому, сьогоденні чи майбутньому.

Радісні спогади допоможуть насолоджуватися життям (фото взято з сайту nightlife.tochka.net)
Радісні спогади допоможуть насолоджуватися життям (фото взято з сайту nightlife.tochka.net)

Як виявилося, задоволеність життям корелює з екстраверсією, а між невротизмом та задоволеністю існує зворотній (негативна) зв'язок. Однак часова перспектива (а саме позитивне чи негативне сприйняття минулого) впливає на задоволеність життям значно більше, ніж особистісні риси.

Зв'язок між ставленням до минулого та щастям настільки тісний, що керування спогадами може допомогти людині серйозно змінитися, кажуть вчені. Для цього вистачить регулярно згадувати хороші події з минулого (ймовірно, можна навіть встановити собі якісь кількісні денні норми), а також займатися ретроспективним аналізом, представляючи неприємні події минулого в іншому світлі.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.