У боротьбі з тероризмом допоможуть метафори Автор: lesya · Опубліковано: 07.06.2011 12:30 · Розділ: Цікаві факти

Відділ перспективних дослідницьких проектів розвідки США (IARPA) вже найближчим часом виділить значні кошти на програму під назвою “Метафора”. За словами фахівців, метафора отримала широке поширення у повсякденній мові. Вона є своєрідним віддзеркаленням основних переконань і світогляду носіїв тієї чи іншої культури. На першому етапі даної програми фахівці розроблятимуть спеціальні автоматизовані інструменти та методи для виявлення, тлумачення і класифікації мовних метафор, пов'язаних з цільовою концепцією у текстах значних обсягів.

Однак звідки такий підвищений інтерес до комп'ютерної лінгвістики? Цілком можливо, що американська розвідка виявилася безсилою у фільтрації корисної інформації з величезного потоку даних. В такому випадку розуміння метафор стане ключем до розуміння повідомлень. Звідси випливає основна мета програми - розробка методології автоматичного аналізу метафоричного мовлення.

За словами керівника проекту Хізер МакКаллум Бейліс, розуміння загальних концепцій культури та зразків поведінки є серйозною проблемою, оскільки культурні норми того чи іншого народу, як правило, приховані. І навіть носії культури іноді стикаються з труднощами при свідомому визначенні тих чи інших понять. Тому система, яка зможе виявити і структурувати культурні традиції, стане в пригоді аналітикам.

Метафори допоможуть розшифровувати повідомлення
Метафори допоможуть розшифровувати повідомлення

Система працюватиме у двох аспектах. Спершу лінгвістичний аналіз виявлятиме метафори, які використовуються для позначення абстрактних та соціальних концепцій (приміром, життя - боротьба, життя - гра). А отримані результати зіставлятимуться з промовами конкретних носіїв культури.

До речі, у книзі лінгвіста Джорджа Лакоффа та філософа Марка Джонсона “Метафори, в яких ми живемо” йдеться про те, що метафора - це не лише частина поетичної уяви, а й невід’ємна складова повсякденного життя. Вся наша концептуальна система, яка визначає, як ми думаємо і діємо, має “принципово метафоричний характер”.

Таким чином, зрозумівши, як саме представник іншої культури користується метафорою, можна дізнатися, як він думає і сприймає навеколишній світ.

Джерело: http://science.compulenta.ru/


Інші новини розділу