Вчені створили вакцину проти ожиріння Автор: lesya · Опубліковано: 07.06.2011 12:25 · Розділ: Медицина

Нещодавно фахівці створили препарат, який запобігатиме ожирінню. Вакцина розроблена на основі греліну. Принцип дії вакцини наступний: вона змушує імунну систему атакувати харчовий гормон грелін, який входить до її складу, призводячи до тривалого зниження апетиту та підвищення рівня обміну речовин.

Вакцина розроблена групою вчених Університету Порту в Португалії. За словами одного з авторів дослідження Маріана Монтейро, препарат сприяє утворенню антитіл на гормон грелін, який вважається основною причиною появи надмірної ваги.

Грелін продукується гіпоталамусом та шлунком. Цей гормон контролює харчову поведінку в цілому, загострюючи чутливість до запахів їжі, регулюючи апетит, визначаючи ступінь насичення, керуючи витратами енергії тощо. І якщо греліну в організмі забагато, то в людини спостерігається зростання апетиту, тоді як енергії витрачається менше. Звідси - зайві кілограми.

Жирова клітина в розрізі
Жирова клітина в розрізі

Португальські фахівці вирішили змусити організм скоротити рівень греліну самостійно. З цією метою вони створили модифікований неінфекційний вірус, який містив молекули цього гормону. Вірус не розмножувався та не становив ніякої небезпеки, однак з успіхом стимулював імунну відповідь організму. А завдяки вмісту молекул греліну, антитіла вироблялися не лише на вірусні білки, а й на харчовий гормон.

Отриману вакцину випробовували на гризунах з надмірною та нормальною вагою. У всіх піддослідних у крові з'являлися антитіла проти цього гормону, посилювалося спалювання калорій, та всі без винятку тварини починали менше їсти. Натомість у контрольній групі замість вакцини давали звичайний фізіологічний розчин. Протягом першої доби після вакцинації миші з ожирінням з’їдали лише 82% їжі, а вже після третьої та останньої ін'єкції “товсті” гризуни їли наполовину менше, ніж контрольна група з надмірною вагою.

До речі, ніяких токсичних ефектів за вакциною помічено не було. Навпаки, вакцина, окрім ваги, знижувала ще й рівень нейропептиду Y, який вважається одним з головних підсилювачів апетиту, що впливають на центральну нервову систему. Отож розроблена вакцина діє одразу кількома сигнальними шляхами, припиняючи непотрібне поглинання їжі та стимулюючи спалювання накопичених калорій.

Джерело: NewsWise.


Інші новини розділу