Що налякало безстрашних вікінгів у Гренландії? Автор: lesya · Опубліковано: 02.06.2011 10:46 · Розділ: Наука

Неперевершених і відважних вікінгів, які зуміли зосередити у своїх руках вплив та панування по всьому периметру Північної Європи та й, зрештою, за її межами, одного разу щось злякало.

Страх наздогнав їх у Гренландії. За словами дослідників з університету Brown, Род-Айленд, США, славних вікінгів злякало різке зниження температури на цілих 4 градуси за Цельсієм всього за 80 років.

Таке помітне зниження температури - "холодний шквал", вплив якого відчула на собі Гренландія в XII столітті, допоможе зрозуміти, чому саме вікінги-поселенці раптово й несподівано фізично зникли з цього найбільшого острова планети, який сьогодні вважається таким собі "холодильником" Землі.

В рамках дослідження американські вчені проаналізували зміни температурних циклів на території Гренландії протягом останніх 5,6 тис. років.

В результаті виявилося, що починаючи приблизно з 1100 року, середня температура у Гренландії протягом 80 років знизилась на 4 градуси за Цельсієм. Таке різке зниження температури завдало шкоди сільському господарству і тваринництву, які були добре розвинені у вікінгів.

До цього часу не було достовірних документів чи археологічних відомостей, які могли б пролити світло на те, чому вікінги-поселенці покинули свої колонії-поселення в західній частині Гренландії всередині XIV століття, а на сході острову - на самому початку XV століття.

Гренланлія налякала вікінгів похолоданням (фото взято з сайту fotoart.org.ua)
Гренланлія налякала вікінгів похолоданням (фото взято з сайту fotoart.org.ua)

За словами керівника проекту Вільяма д'Андреа, саме клімат зіграв вирішальну роль у втечі вікінгів з Гренландії.

Окрім того, звичайно ж, втечі вікінгів посприяли конфлікти з місцевими племенами інуїтів, пошук багатших мисливських угідь, "економічні навантаження", природні коливання у змінах клімату, викликаних, ймовірно, підвищенням сонячної активності, про що взагалі-то вікінги і не могли підозрювати, або ж, нарешті, посилення вулканічної активності.

Вчені й раніше звертали увагу на те, що похолодання, пов’язане із наближенням Малого льодовикового періоду (розпочався у XV столітті), поступово позначилося на скороченні періодів визрівання сільськогосподарських культур, призвівши водночас до збільшення утворення льоду, а це перешкоджало навігації по морю та морським зв'язкам з Ісландією та північною частиною Європи.

Вікінги почали заселяти Гренландію у 980-х роках - саме тоді там, як і тепер, спостерігалося потепління.

Джерело: http://www.point.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.