Вчені вперше вивели трансгенних приматів: мавпи зелені і світяться Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.05.2009 10:32 · Розділ: Цікаві факти

Вчені вперше зуміли добитися передачі трансгенів - генів, введених штучним чином в організм за допомогою вірусів, - від мавп до їх потомства. Отримані трансгенні мавпи можуть стати одними з найбільш близьких людині модельними тваринами. Їх вивчення дозволить зрозуміти природу багатьох генетичних захворювань.

Група японських фахівців з Центрального інституту експериментальних тварин під керівництвом доктора Еріки Сасаки ввела в 91 ембріон мавп гени зеленого флуоресцентного білка, після чого 80 ембріонів було введено в утробу сурогатних матерів. На світ з'явилося п'ять цілком здорових мавп, що демонстрували флуоресценцію деяких ділянок своїх кінцівок під впливом ультрафіолетового випромінювання.

Фото взято з сайту newsru.ua
Фото взято з сайту newsru.ua

Після цього, вчені зуміли запліднити в пробірці яйцеклітини мавп статевими клітинами одного з трансгенних самців, по кличці Коу. В результаті цієї операції народилися дві трансгенні мавпи, також із флуоресцентною здатністю. Їх хутро і шкіра відсвічують зеленуватим кольором, особливо, після ультрафіолетового опромінення. Така властивість, як встановили дослідники, передається спадково та при схрещуванні генетично змінених і звичайних тварин.

Раніше експерименти по зміні генетичної структури, що передається по спадку, успішно проводилися з мишами та щурами, проте скоректувати ДНК гранично близьких до людини приматів вдалося вперше.

В той же час фахівці вважають, що даний успіх є тільки одним з етапів на шляху до отримання модельних тварин, ближчих людині, а саме - макак. Адже мозок мавп дуже малий для того, щоб вивчати його активність за допомогою томографії, до того ж цей вид не здатний до виконання ряду вищих розумових завдань.

"Мозок мавп не здатний мислити категоріями минулого та майбутнього, а також накопичувати знання. На відміну від них, макаки можуть концентрувати увагу і приймати рішення, а тому, саме вони можуть бути використані для вивчення порушень в роботі мозку людини, обумовлених неправильною роботою генів", - сказав Тадасаї Іса, експерт з Національного інституту фізіологічних наук Японії.

В той же час, подібні дослідження викликають настороженість в деяких колах, зокрема серед діячів християнських церков, оскільки, теоретично відкривають шлях до отримання генетично змінених людей. Проте, як завірив професор Окано, японські дослідники строго поважають етику і не поширюватимуть свої експерименти на людину.

На даний час, основною модельною твариною, яку найчастіше використовують для генетичних досліджень особливостей роботи людського організму, є миша. Проте, використання цієї тварини в дослідах досить обмежене, через суттєву відмінність між геномами.

Джерело newsru.ua


Інші новини розділу