"Материнське прокляття" робить чоловіків безплідними Автор: lesya · Опубліковано: 19.05.2011 11:44 · Розділ: Медицина

Нещодавно група вчених Університету Монаша в Австралії у співпраці з дослідниками з Університету Уппсали у Швеції встановили реальний зв’язок “материнського прокляття” та чоловічого безпліддя, викликаного генетичними мутаціями мітохондрії.

Як відомо, в організмі всіх тварин є два геноми - ядерний та мітохондріальний. Вони працюють разом, однак успадковуються різними шляхами. Ядерний геном передається від обох батьків, а мітохондріальний - лише від матері. Тому мітохондрія, передана представнику чоловічої статі, потрапляє в еволюційний глухий кут. Однак не все так просто: іноді в організмі чоловіка у мітохондріальних генах можуть відбуватися певні зміни, які здатні негативно впливати на здоров'я. Таке явище у світі вчених отримало назву “материнського прокляття”.

Мутації в мітохондріях викликають безпліддя
Мутації в мітохондріях викликають безпліддя

В процесі дослідження вчені виокремили мітохондріальну ДНК у плодових мушок з п'яти різних країн світу, пересадивши її групі мушок з аналогічними ядерними геномами. Зміни мітохондріальних геномів у самок відбулися в сімох генах, тоді як у самців - у 1 172 генах, серед яких 300 тих, які впливають на розвиток яєчок або ж на залози, які виробляють сперму.

І оскільки геном плодових мушок дуже схожий на людський, аналогічна мутація може викликати безпліддя у чоловіків, твердять учені.

Результати дослідження опубліковані в статті журналу Science.

Джерело: Комп'юлента


Інші новини розділу