Екстазі використовуватимуть в медицині Автор: lesya · Опубліковано: 09.05.2011 10:47 · Розділ: Медицина

Нещодавно вчені експериментальним шляхом з'ясували, що екстазі - відомий багатьом молодим людям психотропний засіб, який викликає стан ейфорії та підвищення емоційного настрою, може використовуватися для лікування посттравматичного стресового розладу.

За словами доктора Рональда Коуана рекреаційне використання екстазі (вживання не за медичними показаннями, а для розваги чи через сформовану залежність) викликає незворотні зміни головного мозку.

Тривале та систематичне вживання екстазі викликає зміни головного мозку (фото взято з сайту news.tut.ua)
Тривале та систематичне вживання екстазі викликає зміни головного мозку (фото взято з сайту news.tut.ua)

"Думки психіатрів та психотерапевтів з цього приводу різні. Одні вважають, що екстазі можна використовувати в терапевтичних цілях, а значить, вони вважають, що побоювання з приводу шкідливого впливу препарату не обгрунтовані. Натомість інші фахівці не на жарт стурбовані негативним впливом цього засобу", - говорить Р. Коуан. За словами вченого, найважливіше тут те, що власне відбувається в головному мозку при застосуванні екстазі. На думку спеціаліста, найбільших змін мозок зазнає за умов частого рекреаційного вживання засобу.

У співпраці з колегами Р. Коуан досліджував мозкову активність зорових зон кори мозку, використовуючи МРТ (магнітно-резонансну томографію) у суб'єктів, які вживають екстазі, та у тих, хто ніколи не використовував ніяких психотропних засобів. В процесі експерименту виявилося, що мозкова активність значно підвищилася у людей, які дуже часто використовують екстазі. За твердженням фахівців, основним механізмом дії екстазі є посилення викиду серотоніну (ця речовина є своєрідним провідником сигналів між нейронами головного мозку, які відповідають за настрій, смакові уподобання, статеву поведінку, сон та енергообмін) у мозок, що й викликає його гіперзбудливість. "Гіперзбудливість мозку знижує ефективність його діяльності, порушуючи при цьому процеси сприйняття та обробки інформації", - стверджує Р. Коуан.

Водночас дослідники виявили, що гіперзбудливість мозку, що спостерігається у тих осіб, які полюбляють частенько вживати екстазі, не знижується навіть у разі відмови від вживання цього засобу протягом року. "Ми вважаємо, що збій роботи мозку може стати хронічним, а це й справді небезпечно. В експерименті взяли участь особи віком від 18 до 35 років. Вони наражають на небезпеку власний мозок у старості. Невідомо, що їх очікує протягом наступних 60 років", - стверджує учений. За словами фахівця, існує велика ймовірність того, що у старості вони хворітимуть недоумством (деменцією). На даний час вчений займається вивченням дозування препарату. Виявляється, що навіть дуже незначна кількість цієї речовини може бути токсичною. І якщо клінічні випробування екстазі доведуть його терапевтичний ефект у лікуванні посттравматичного стресового розладу, то далі вчені спробують зіставити ризик застосування препарату та очікувану від його вживання користь.

Як відомо, на початку 1980-х рр.. цей препарат широко використовувався у клінічній практиці. Його виписували більше тисячі лікарів. Однак вже у 1990 рр.. стрімко зросла кількість випадків очевидного зв'язку між вживанням екстазі та різноманітними психологічними й психіатричними відхиленнями. Вчені наполягли на необхідності ретельнішого вивчення екстазі в психотерапії. У 1992р. Управління контролю якості харчових продуктів та лікарських препаратів (Food and Drug Administration) видав дозвіл на проведення додаткових досліджень препарату в Каліфорнії. Вчених цього разу цікавили короткострокові ефекти екстазі. В результаті проведеного експерименту в квітні 2008р. екстазі повернули в офіційну медицину.

До речі, за даними національного опитування щодо вживання наркотиків, яке проводилося у 2009р., у США налічується 14 млн осіб віком від12 років, які систематично вживають екстазі.

Джерело: http://news.qip.ru


Інші новини розділу