Рівненська школярка винайшла програму прогнозування землетрусу Автор: Irinka · Опубліковано: 23.04.2011 12:59 · Розділ: Наука

Учениця однієї з Рівненських шкіл винайшла спосіб прогнозування землетрусу, точність якого розраховується до години. За допомогою сучасних технологій сейсмологи прогнозують підземні поштовхи за декілька хвилин до їх початку. Наприклад в Японії про землетрус дізнались лише за три хвилини до нього.

Маріанна Турбал за свою програму розрахунків землетрусів отримала почесне перше місце в Малій академії наук України (МАНУ). Тестування своєї програми юна винахідниця проводила на острові Суматра, оскільки там підвищена сейсмічна активність. «Всі дослідження я проводила вдома за допомогою Інтернету. Все що мені було потрібно – це інформація про дельта-солітон хвилі та сейсмологічна карта регіону. Проводити деякі розрахунки мені допомагав батько, він у мене кандидат фізико-математичних наук», - розповідає дівчина. Ці хвилі виникають через те, що земля обертається. Ми не відчуваємо їх, бо вони проходять глибоко під землею.

«Під час проходження через розломи тектонічних плит, де накопичилось багато енергії, дельта-солітон хвилі можуть провокувати виникнення підземних поштовхів. Обчислювати дану енергію вміють досить давно, ми використали готові дані, - розповідає Юрій Турбал, батько Маріанни. – Моя донечка не може жити без математики, і я запропонував їй розрахувати де і коли хвилі зможуть зачепити накопичену енергію та спровокувати землетрус. А вона пішла іншим шляхом – розробила програму, що вираховує можливість поштовхів».

Маріанна Турбал зайняла перше місце в Малій академії наук України. Фото з сайту segodnya.uа
Маріанна Турбал зайняла перше місце в Малій академії наук України. Фото з сайту segodnya.uа

Використовуючи програму рівненської школярки сейсмологи можуть передбачити землетрус з точністю до годин. Для цього достатньо занести всі дані до комп’ютера і він видасть точний прогноз.

Заступник директора по навчальній частині інституту геофізики НАНУ Олександр Кендзера розповідає: «Задум цікавий, однак без інформації про процеси, які проходять глибоко під поверхнею землі, жодна програма не в змозі розрахувати можливість виникнення коливань та їх потужність».


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.