Лікарі не ризикують лікуватися власними методами Автор: lesya · Опубліковано: 14.04.2011 18:09 · Розділ: Медицина

За результатами дослідження, проведеного вченими США, значна кількість лікарів не ризикнули б у разі потреби скористатися тими методами, які вони рекомендують власним пацієнтам.

В дослідженні взяло участь близько тисячі лікарів. Спершу лікарям пропонували вибрати той чи інший спосіб лікування для певного варіанту захворювання. Лікарі обирали. Однак згодом, коли лікарям пропонували уявити себе на місці потенційного хворого, то курс лікування чомусь різко змінювався, і то значною мірою.

Уявляючи себе на місці хворого, лікарі набагато частіше обирали курс лікування з підвищеним ризиком смертельного результату, однак у разі успішного лікування побічні ефекти значно знижувалися. Натомість для пацієнтів лікарі обирали таке лікування, яке б підвищило шанси на виживання.

Так, приміром, для лікування раку кишечника майже 40% опитаних лікарів вибрали операцію із значною вірогідністю летального результату, однак з нижчим ризиком появи побічних ефектів. Разом з тим, коли йшлося про життя та здоров’я пацієнтів, то аналогічний курс запропонувало лише 25% лікарів.

Далі лікарів попросили обрати курс лікування для хворого, зараженого пташиним грипом. Тут ішлося про наявність препарату для лікування цієї недуги - причому відмова від даного курсу могла закінчитися трагічно у 10% випадків, а в разі амбулаторного лікування - в 30%.

Водночас застосування препарату наполовину скорочувало ймовірність виникнення побічних ефектів, та могло спричинити смерть в одному випадку зі 100, а в чотирьох випадках зі 100 призвести до паралічу нервової системи. Дві третіх опитаних лікарів відмовилися б пройти такий курс, побоюючись побічних ефектів. Однак стосовно пацієнтів лише половина ескулапів не рекомендувала б вдаватися до такого курсу.

Лікарі не хочуть користуватися власними методами
Лікарі не хочуть користуватися власними методами

"Хід думок про курс лікування для уявного пацієнта відрізняється від того, коли лікарі розмірковують над тим, як лікувати самих себе", - розповідає один з авторів дослідження Пітер Убель з університету Дьюк (Північна Кароліна). Однак залишається незрозумілим, чи можуть лікарі обрати найкращий спосіб лікування, уявивши себе на місці хворого.

Найчастіше сучасним лікарям не рекомендують висловлювати власну точку зору щодо методів лікування, натомість пропонуючи представити хворому всю необхідну інформацію для того, щоб пацієнт зробив вибір самостійно. "Результати проведеного нами дослідження не доводять того, що лікарі завжди роблять кращий вибір, думаючи про своїх пацієнтів, ніж тоді, коли думають про себе, уявляючи себе на їхньому місці", - розповідають дослідники.

Джерело: http://medkarta.com


Інші новини розділу