Знайдений найстародавніший алмаз Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.05.2009 10:46 · Розділ: Цікаві факти

Нещодавнє дослідження довело, що алмази дійсно "вічні". Або, принаймні, одного віку із Землею. Вчені викопали алмаз віком більше 4 мільярдів років. Він "потрапив у пастку" кристалів циркону. Стародавній камінь виявлено в Західній Австралії в районі Jack Hills. Він, безперечно, вважається найстарішим зі всіх земних алмазів, які коли-не будь були знайдені. З його допомогою вченим, можливо, вдасться дізнатись про деякі деталі початкових етапів формування земної кори нашої планети.

Близько 4,5 мільярдів років назад Земля утворилася з хмари пороху Сонця. Поступово, вона стиснулася до розміру планети і температура її поверхні досягала 6 тисяч градусів Цельсія. Коли ж планета охолоджувалася, рідка лава застигала, перетворюючись на скелі. Що стосуються формування скель, а також термінів їх формування, дослідники до цього часу не можуть знайти відповіді, з причин обмеженої кількості необхідної інформації.

Одні говорять, що молода планета була покрита океанами розплавленої лави, інші стверджують, що Земля охолола достатньо для самостійного формування скель, а решта поверхні покрилася водою.

Кристали циркону, ймовірно, допоможуть знайти відповіді на ці питання. Вони утворені з цирконієвих силікатів, міцні та мають порівняно високу температуру плавлення. Як результат, вони зберігають свою хімічну будову і можуть надати важливі дані про події минулого, коли формувалася земна кора і мантія. Недавні дослідження циркону дали змогу припустити, що Земля могла остигнути набагато швидше, ніж припускалося раніше, - одночасно з формуванням кори та океанів близько 4,4 мільярдів років тому. І ця знахідка алмазу свідчить на користь теорії швидкого охолодження Землі.

Хімічний аналіз знайденого циркону показав, що його вік становить більше 4 мільярдів років. Він майже на мільярд років старший свого попередника - найстарішого алмазу, знайденого раніше. Вчені припускають, що алмаз формувався в матеріалі, який кристалізувався впродовж 300 мільйонів років, під час формування Землі.

Після вивчення різних точок зору, вони прийшли до висновку, що цей алмаз був сформований тоді, коли на Землі вже були скелі, оскільки для формування алмазів необхідний високий тиск і відносно щільна кора, яка сформувалася 4,25 мільярда років тому. Таким чином, теорія про те, що Земля охолола та сформувалася швидше, ніж вважалося раніше, отримує підтвердження за рахунок найстарішого алмазу, знайденого на Землі.

Джерело catalogmineralov.ru


Інші новини розділу