Друг, за якого можна померти Автор: lesya · Опубліковано: 07.04.2011 14:11 · Розділ: Суспільство

Вчені стверджують, що соціальні зв'язки змушують нас виявляти більшу відданість у ставленні до друзів, ніж до звичайних знайомих. А ось родинні зв'язки, навпаки, послаблюють нашу самовідданість, адже нам не потрібно доводити відданість рідним, ми й так зв'язані з ними генетично.

Нещодавно вчені факультету зоології Оксфордського університету та Університету Бата (Великобританія) спробували експериментальним шляхом обчислити різницю між "другом" та "знайомим". Коротше кажучи, вони пропонували учасникам експерименту посидіти навпочіпки та отримати за це гроші - собі або ж для свого друга чи знайомого. Учасники експерименту змушені були виконати вправу, яку зазвичай виконують лижники: впертися колінами у стіну та присісти так, щоб між колінною і стегновою частинами ніг утворився прямий кут. Суть експерименту полягає в тому, що при виконанні цієї вправи людина відчуває дедалі сильніший біль у ногах. За одну секунду перебування в такій позиції давали 1 пенс.

Відданість в процесі проведення експерименту вираховували в грошах (фото взято з сайту starinf.com)
Відданість в процесі проведення експерименту вираховували в грошах (фото взято з сайту starinf.com)

Далі піддослідним давали вибір: вони могли брати участь в експерименті, наповнюючи власну кишеню, або ж терпіти біль за іншого ("іншим" міг бути знайомий, товариш, друг - загалом, якась особа із соціального кола піддослідного, більш-менш тісно з ним пов'язана). І чим довше учасники витримували задану позу, тим більше грошей їм або їхнім товаришам діставалося. В результаті проведеного експерименту виявилося, що учасники дослідження (всього їх було 19) готові терпіти біль заради близького друга довше, ніж заради блага звичайного знайомого. І це ще не все: заради найкращого друга учасники витримували біль в півтора рази довше, ніж за себе.

Вчені у даному контексті проводять паралелі: відомо, що у світі тварин соціальні зв'язки покращують кооперацію та роботу в команді. Так, приміром акваріумні рибки гуппі краще стежать за наближенням хижака, якщо перебувають в одній соціальній групі зі старими друзями. Те ж саме спостерігаємо і у павукоподібних мавп: вони охоче діляться їжею з тими, кому чистять шерсть.

У даному контексті цікавими видаються результати експерименту, проведеного раніше. Однак це дослідження було присвячене вивченню відносин між родичами. В результаті виявилося, що люди готові страждати за близьких сильніше, ніж за далеких родичів, однак ніхто з родичів не примусив їх "стояти на горосі" довше, ніж за себе. Результати експерименту, за словами вчених, якраз і демонструють "силу генів", яка проникла в соціум ще в сиву давнину: люди "однієї крові" так чи інакше зобов'язані допомагати одне одному, а ось зі знайомими-товаришами-друзями будувати і зміцнювати взаємини слід самостійно. Власне це й змушує учасників експерименту викладатися заради друзів.

Джерело: http://www.mignews.com


Інші новини розділу

 • Негативний вплив Facebook на людину

  Негативний вплив Facebook на людину · Anastasia · 18.01.2017 10:48

  Соціальні мережі забирають левову частку нашого часу впродовж дня. Звичайно багато з вас скажуть, що, фейсбучна активність у ХХІ столітті це нормально. Але проблема у тому, що мало хто з користувачів може відрізнити залежність від використання. У певний момент посмішка наших друзів змінилася на чатовий смайлик, а лайки стали прикладом прояву турботи та доброзичливості.


 • Ресторанна премія «Сіль»

  Ресторанна премія «Сіль» · Anastasia · 13.01.2017 15:05

  Наприкінці року, а саме 7 грудня, у столиці вручили щорічну ресторанну премію «Сіль». Нагороди – мідні сковорідки – отримали декілька закладів, які, на думку компетентного журі, є найкращими в нашій країні.


 • Що потрібно знати про поцілунки

  Що потрібно знати про поцілунки · Anastasia · 07.12.2016 17:09

  Журнал Time пише, що 55% чоловіків і 66% жінок припиняли багатообіцяючі стосунки через погані поцілунки. Вони наводять цікаві факти про нещодавні дослідження та анонсують тематичні книжки. Також видання ознайомлює читачів із нюансами, які потрібно знати для того, щоб сформувати культуру поцілунків.


 • Весілля в деталях

  Весілля в деталях · Anastasia · 28.11.2016 22:13

  Весілля – одна з найбільш відповідальних та захоплюючих подій у нашому житті. Зазвичай до неї готуються заздалегідь, але бувають випадки, коли все стається спонтанно, як у кіно. Тоді на допомогу молодятам приходять весільні координатори, друзі та родичі, які все швидко роблять.


 • Як швидко вивчити іноземну мову

  Як швидко вивчити іноземну мову · Anastasia · 28.11.2016 13:54

  Існує безліч порад, методів та шляхів для вивчення іноземної мови. Обирати можна з-поміж сотень варіантів, проте слід враховувати всі особисті якості та фактори, які зумовлюють стиль вашого життя. Пропри це, основу "рецепту" мають обов’язково складати стимул та бажання. На додачу, наведемо декілька корисних порад, які стануть у пригоді.