У музеї Лондона виставлено експонат, виготовлений з людських екскрементів Автор: lesya · Опубліковано: 01.04.2011 12:26 · Розділ: Культура

Організатори оригінальної та неординарної виставки в лондонському музеї Wellcome Collection, яка отримала назву "Бруд: немита історія повсякденності" стверджують, що ставлення людини до бруду залежить виключно від контексту.

Знаменитий лондонський музей Welcome Collection своєю популярністю завдячує насамперед вдалому й гармонійному поєднанні у своїх експозиціях як наукового, так і художнього інтересу до людської природи. Окрім того, куратори цього музею не бояться торкатися запитань, яких інші колеги-музейники із зрозумілих причин уникають.

"На наш погляд, бруд - це по-справжньому захоплююче та неоднозначне творіння природи, - розповідає куратор виставки Кейт Форд. - З одного боку, майже половина нашого життя йде на боротьбу з брудом. Ми всіма можливими способами намагаємося його уникнути. Пил і бруд викликають у нас відразу. А чого варті бактерії та екскременти? З іншого боку, бруд - це родюча земля, яка обдаровує нас врожаєм, та є просто необхідним елементом нашого існування".

Ідея оригінального сприйняття поняття бруду, яке утверджує думку, ніби бруду як такого не існує, а є лише те, що ми хочемо чи не хочемо бачити, належить британському антропологу Мері Дуглас.

Ці плити виготовлені з людських екскрементів
Ці плити виготовлені з людських екскрементів

Взявши за основу твердження Мері "бруд залежить від місця", куратори виставки запропонували для всезагального огляду шість місць, які найбільше вплинули на ставлення людини до бруду. Це шість міст світу, або, якщо завгодно, шість зовсім різних типів соціального контексту.

Експонати виставки сповнені двозначності, як, зрештою, і її глибинна суть. Взяти хоча б голландське місто Дельфт. Фотографії та предмети домашнього вжитку, які дійшли до нас ще з 17 століття, оповідають історію домогосподарок, які годинами відмиваливласні будинки, не жаліючи ні себе, ні власних служниць.

Водночас саме в Дельфті голландський учений Антоній Ван Левенгук вперше зміг розглянути бактерію, використавши мікроскоп. В процесі досліджень він дійшов висновку, що бактерії оточують нас, вони скрізь.

Екскурсія по залах дає змогу зрозуміти, як на протязі людської історії змінювалося сприйняття людиною поняття бруду, його походження. З історичних джерел відомо, що в XIX столітті в Лондоні відбулася епідемія холери, яка протягом 10 днів забрала життя 500 мешканців міста.

Тоді вважалося, що всьому виною погане повітря. І хоча низка дослідників намагалася привернути увагу громадськості до стану води в Темзі, тогочасних знань не вистачало для того, щоб правильно боротися з інфекціями.

Натомість хворих людей транспортували з будинків до лікарні на повністю закритих ношах, зразок яких представлений на виставці. До речі, ці носилки більше схожі на труну.

На виставці можна побачити малюнок (теж із XIX століття) із зображенням величезного звалища в Кінгс-Кросі - одному з районів Лондона. Тоді сюди всі лондонські пічники привозили попіл, який використовували для виробництва цегли: сировину змішували з брудом, в результаті отримуючи цеглу кращої якості.

На початку XIX століття ставлення людства до захворювань, викликаних бактеріями, кардинально змінилося. Так, вже в 1911 році понад 5 млн людей відвідали першу в світі міжнародну виставку гігієни в Дрездені.

Згодом на базі цієї виставки було засновано німецький музей гігієни. Однак вже в 1933 році інноваційні методи організаторів виставки, які закликали людство ретельніше ставитися до власного здоров'я, були використані нацистами як інструмент пропаганди расової гігієни. Доказом цього стали плакати одного нацистського художника- на одному з них він порівнює єврея з тифом.

І з-поміж більше ніж 200 експонатів - наукових приладів, малюнків і книг, предметів домашнього вжитку, вбрання, агітаційних фільмів та скульптур, чи не найоригінальнішою виявилася досить-таки лаконічна, зате промовиста робота іспанського художника Сантьяго Сієрра. Неоднозначна експозиція - п'ять сірих плит на тлі білих стін виставкового залу - виготовлена з людських екскрементів. Основна її ідея полягає у вияві поваги до роботи індійських асенізаторів. Колись, як відомо з історії, таких людей називали "недоторканими".

"Ми й справді пишаємося, що нам вдалося урізноманітнити білосніжні й аскетичні стіни музею чимось реальним, відчутним, чимось... брудним. - повідомляє Кейт Форд, куратор виставки. - І кожен відвідувач має право на свою власну інтерпретацію цієї експозиції".

Ця безкоштовна виставка, як і очікували організатори експозиції, викликає у відвідувачів найрізноманітніші емоції.

Водночас кожен відвідувач виставки може стати не лише мовчазним спостерігачем - у всіх охочих є унікальна можливість залишити тут свій слід. Художниця Серена Корда на замовлення галереї розробила проект - всі, хто забажає, можуть подарувати їй власне сміття, з якого вона виготовить... цеглу.

"Нам надсилають сміття з Канади, з Перу, з усього світу. Все, що треба зробити, щоб стати учасником цього проекту - це зв'язатися з керівництвом музею Welcome Collection, яке надішле вам пакет, куди слід покласти своє сміття", - розповідає Серена.

Джерело: http://www.bbc.co.uk


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?