Древні нубійці лікувалися антибіотиками Автор: lesya · Опубліковано: 28.03.2011 14:53 · Розділ: Медицина

Результати проведення хімічного аналізу кісток древніх нубійців доводять, що вони регулярно вживали тетрациклін. Цілком ймовірно, що джерелом цього антибіотика було пиво.

Результати зробленого відкриття доводять, що практика використання антибіотиків, початок якої традиційно пов'язують з винаходом пеніциліну в 1928 році, насправді існувала ще 2000 років тому. Дослідження проводилося під керівництвом антрополога Джорджа Армелагоса (George Armelagos) та медичного хіміка Марка Нельсона (Mark Nelson). Результати роботи вчених опубліковані в журналі American Journal of Physical Anthropology.

“У більшості випадків ми асоціюємо ліки від різноманітних недуг з сучасною медициною, - розповідає Армелагос. - Однак останнім часом стає зрозуміло, що доісторичне населення використовувало емпіричні доводи для того, щоб створювати речовини з терапевтичною дією. І, без сумніву, вони знали, що роблять”.

Біоархеолог Джордж Армелагос спеціалізується на вивченні доісторичних та стародавніх раціонів. Ще в 1980х роках він вивчив та проаналізував останки нубійців, які датуються 350-550 роками нашої ери. Народ, про який піде мова, мешкав на території сучасного Судану, на південь від стародавнього Єгипту. Відомостей про цю цивілізацію до наших днів збереглося небагато, адже нубійці не залишили по собі писемних пам'яток. В процесі аналізу, проведеного Армелагосом, в кістках нубійців було виявлено залишки тетрацикліну.

Дещо пізніше вченим під керівництвом Армелагоса вдалося встановити зв'язок між антибіотиком та пивом, яке входило до раціону древнього народу. Справа в тому, що злаки, які використовувалися для приготування напою, містили в собі стрептоміцети, здатні виробляти тетрациклін.

Марк Нельсон, експерт з питань, пов’язаних з антибіотиками, зацікавився даним проектом, почувши доповідь Армелагоса на конференції. “Я попросив ученого надіслати мені окремі зразки муміфікованих кісток, адже у мене є обладнання та добре відпрацьована технологія з вилучення тетрацикліну, - повідав Нельсон. - Це досить-таки брудний та небезпечний процес. Мені довелося розчинити рещтки кісток фтороводневою кислотою - найнебезпечнішою кислотою світу”.

Результат проведеної експертизи вразив вченого: «Кістки цих древніх людей були буквально насичені тетрацикліном, а це вказує на те, що вони вживали його протягом тривалого часу. Я переконаний, що в них була дуже добре розвинена наука про контрольовану ферментацію та що вони цілеспрямовано виготовляли ліки”. Так, навіть кістка гомілки та череп чотирирічного хлопчика містили в собі чимало тетрацикліну. І оскільки ймовірність того, що маленькій дитині могли давати пива, мала, цілком ймовірно, що саме за допомогою антибіотика його намагалися вилікувати від хвороби.

Колонії стрептоміцетів мають золотистий відтінок (фото взято з сайту biodeterioramento.it)
Колонії стрептоміцетів мають золотистий відтінок (фото взято з сайту biodeterioramento.it)

Донедавна вважалося, що вперше тетрациклін вдалося отримати у 1948 році. Його назвали “auereomycin” від латинського слова “aerous”, що в перекладі означає “золотий” - колонії стрептоміцетів мають золотистий відтінок.

За словами Джорджа Армелагоса, стародавні єгиптяни та мешканці Йорданії використовували пиво для лікування захворювань ясен та інших недуг. Отож, може бути, практика виробництва антибіотиків широко використовувалася й іншими народами.

Джерело: http://ufo.ck.ua


Інші новини розділу