Неандертальці були розумними Автор: lesya · Опубліковано: 23.03.2011 15:21 · Розділ: Наука

Паола Вілла (Paola Villa), хранитель Музею природної історії при Колорадському університеті в Боулдері (США), разом з професором Вілом Рубруксом (Wil Roebroeks) з Лейденського університету (Нідерланди), проаналізувавши безліч первісних археологічних пам'яток по всій території Європи, розповідають, що на всіх стоянках збереглися сліди, які дозволяють зробити висновок, що неандертальці постійно користувалися вогнем. «До цього часу вже було відомо, що неандертальці вміли користуватися вогнем, однак прийнято було вважати, що розпалювали багаття вони вкрай рідко. Отож навіть ми не очікували виявити таку кількість первісних стоянок, на яких збереглися сліди, що свідчать про постійне та тривале використання неандертальцями вогню», - повідала Вілла.

Відомо, що неандертальці з'явилися на території Європи близько 500-400 тисяч років тому та вимерли майже 30 тисяч років тому. Вони заселяли практично всю Європу та Центральну Азію. Протягом певного періоду неандертальці співіснували з кроманьйонцями на одній території, про що свідчать окремі “неандертальські” ділянки ДНК, виявлені в сучасної людини. Нагадаємо, що сучасна людина прийшла з Африки до Європи близько 40 тисяч років тому.

Спершу археологи вважали, що поява кам'яних знарядь праці та вміння користуватися вогнем надбання власне сучасної людини. Однак згодом в результаті проведення відповідних досліджень виявилося, що кам'яні знаряддя з'явилися як мінімум 2,5 млн років тому в Африці. Водночас питання щодо вміння розпалювати та контролювати вогонь до цього часу викликає безліч суперечок та дискусій у вченому світі.

неандертальці вміли розпалювати багаття (фото взято з сайту gazeta.ua)
неандертальці вміли розпалювати багаття (фото взято з сайту gazeta.ua)

Зібравши дані з усього світу, проштудіювавши праці та монографії багатьох учених-археологів, які так чи інакше займалися проблемою використання вогню неандертальцями, поспілкувавшися з низкою спеціалістів віч-на-віч, Вілла та Русбрук створили базу даних, до складу якої увійшла інформація про 141 місце, де первісні мешканці Європи розпалювали вогонь. Стоянки датуються періодом від 1,2 млн років тому до 35 тисяч років тому. Аналізуючи отримані дані, вчені насамперед брали до уваги знайдені рештки вугілля, обпалені кам'яні предмети, спалені кістки, окремі осадові пласти або наявність вогнища.

Первісні стоянки, які увійшли до бази даних дослідників, датувалися за допомогою електронного парамагнітного резонансу, палеомагнетизму та термолюмінесценціі. Разом з тим було проведено мікроскопічні дослідження осадових пластів з метою підтвердження наявності попелу.

Результати дослідження, проведеного Віллою та Рубруксом, дозволяють зробити висновок, що попередники неандертальців досягли північних районів Європи більше 800 тисяч років тому. Водночас вони ще не вміли розпалювати вогонь. Таке твердження суперечить висновкам археологів, які завжди вважали, що без вогню люди не могли переселятися в північні райони, де взимку температура опускалася нижче нуля, а їжі не вистачало.

Однак останні знахідки, зроблені на первісній стоянці в Хапісберге, якій, за словами фахівців, близько 800 тисяч років, вказують на те, що гомініди (найімовірніше, це була гейдельбергська людина, попередник неандертальця), зумівши адаптуватися до холодного клімату, навчилися виживати там без вогню. «Сучасній людині складно навіть уявити, як ці люди виживали за умов такого суворого клімату, ще й до того без вогню, однак, скоріше за все, так воно й було», - зауважує Рубрукс.

І якщо найдавніші сліди людини в Європи налічують близько 7 млн ​​років, то найпершим свідченням існування неандертальців, які постійно користувалися вогнем, - можна вважати стоянку Бічс Піт у Великобританії, вік якої становить близько 400 тисяч років. Саме тут археологам вдалося виявити окремі шматочки обпаленого кременю, сліди спалених кісток та пропалені ділянки землі.

За зауваженням Вілла, одним із найпоказовіших прикладів використання неандертальцями вогню є в'язка суміш, виготовлена ними з березової кори. Вони використовували саморобний клей для прикріплення кам'яних знарядь до дерев'яних ручок чи держаків. Такий дьоготь можна було виготовити винятково одним способом - необхідно було спалити кору дерев у ємності, до якої не надходить повітря. Вчені припускають, що неандертальці викопували ями, кидали туди березову кору, підпалювали її, після чого щільно закривали отвір каменем, перекриваючи таким чином доступ повітря. «Таким чином неандертальці вміли не лише використовувати клейкі речовини природного походження, а й створювали їх власноруч», - додала Вілла.

Водночас до цих пір вважалося, що винятково люди сучасного типу навчилися видобувати вогонь, висікаючи іскри з осколка кременю та шматочка піриту, вміли підтримувати його та переносити з одного місця на інше. До того ж багатьом археологам пізнавальні здібності неандертальців видаються набагато нижчими, ніж у сучасних людей, а відсутність уміння цих істот сплановувати власні дії ні в кого не викликала сумніву. Названі фактори, на думку багатьох, йстли основною причиною вимирання неандертальців. Проте останні археологічні дані, в тім числі зібрані та проаналізовані Віллою і Рубруксом, доводять, що неандертальці навчилися заганяти стада диких тварин в тупикові ущелини та влаштовувати на них засідку. Виявляється, вони вміли планувати своє полювання, координувати дії мисливців та регулярно використовували найвигідніші мисливські місця. До того ж неандертальці вміли готувати їжу.

Результати проведеного дослідження опубліковані в Proceedings of the National Academy of Science

Джерело: http://www.infox.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.