Власне тіло - полігон для експериментів Автор: lesya · Опубліковано: 18.03.2011 12:35 · Розділ: Наука

У березні 2002 року Кевіну Уорвіку, професору кібернетики Рідінгского університету, було зроблено чи не єдину в світі нейрохірургічну операцію без відповідних медичних показань та рекомендацій. Уорвік був абсолютно здоровим - просто, за словами журналіста газети Time Ібена Харрелла, він належить до тих учених, які експериментують на собі.

"Уорвік добровільно ліг під ніж, щоб учені могли “вмонтувати” кремнієвий чіп із сотнею шипоподібних електродів прямо в його нервову систему - у нервові волокна його передпліччя. Мета експерименту - подавати в його мозок спеціальні електричні сигнали для того, щоб перевірити, чи може людина навчитися відчувати, інтерпретувати та реагувати на подразники, які генеруються комп'ютером", - розповідається у виданні. І якщо б під час операції щось пішло не так, то все могло б закінчитися травмою нервової системи, зараженням крові, ампутацією чи навіть пошкодженням мозку. "Коли хірурги взялися за мої нерви, відчуття було таке, ніби мою руку страчують на електричному стільці. Чудовий біль!" - згадує одержимий своєю справою Уорвік.

Кевін Уорвік - перша людина-кіборг (фото взято з сайту newsland.ru)
Кевін Уорвік - перша людина-кіборг (фото взято з сайту newsland.ru)

Експеримент увінчався успіхом: чіп, імплантований в руку Уорвіка, міг відчувати так звані "потенціали дії": сигнали, відіслані головним мозком наприклад тоді, коли людина думає поворушити кінцівкою, однак насправді цього не робить. Це дозволило Уорвіку “силою думки" управляти електричним інвалідним візком. До того ж, користуючись Інтернетом, він зміг управляти штучною рукою у себе в лабораторії в Рідінге. Через 6 тижнів після операції мозок Уорвіка навчився розрізняти сигнали, які посилаються самим чіпом: коли до імпланта під'єднали саморобний локатор, Уорвік навіть із зав'язаними очима відчував, на якій відстані від його руки розташовані ті чи інші предмети.

Взагалі експериментування з власним організмом протягом багатьох століть вважалися цілком прийнятним науковим методом: так, свого часу Ньютон ледь не обпік сітківку ока, дивлячись на сонце з метою зрозуміти природу та походження зорових галюцинацій. Однак останнім часом науковці побоюються, що експерименти на собі можуть давати упереджені чи перекручені результати. Та незважаючи на це низка вчених продовжує їх практикувати.

Уорвік зізнається, що спершу в проведенні експерименту керувався егоїстичними мотивами - хотів відчути приплив адреналіну. Водночас він усвідомлював всю небезпеку, яку тягнув за собою провал. Однак вчений вирішив: "Якщо й доведеться спалити чиюсь нервову систему, то краще власну".

А ще один екстремал, британський імунолог Девід Прічард, який протягом тривалого часу займався вивченням аутоімунних розладів типу розсіяного склерозу та сильної алергії, виявив, що у країнах, які розвиваються, таких захворювань майже немає. Вчений припустив, що виною тут надмірна гігієна: мешканці багатих країн, успішно позбувшись бактерій та паразитів, мимохіть дисбалансували власну імунну систему, внаслідок чого вона “озброюється” на власний організм. Прічард спершу спробував придушувати аутоімунні розлади у мишей, заражаючи їх нематодами, а у 2004 вирішив випробувати правильність власного припущення на собі. Спочатку необхідно було визначити безпечну дозу - від нематод щороку помирає 65 тис. осіб. Прічард разом з колегами експериментальним шляхом з'ясували, що 10 нематод - максимально безпечне число. Прічарду ж дісталося 50, і він протягом 5 днів мучився, перш ніж звернувся за допомогою до медиків. І все ж у результаті проведеного експерименту вдалося роздобути кошти на проведення подальших досліджень.

Гастроентеролог Баррі Маршалл одного разу вирішив випити культуру бактерії хеліобактер пілорі, зневірившись довести іншим шляхом, що саме ця бактерія, а не стрес, як було прийнято вважати, є причиною виникнення виразки шлунка. В результаті Маршалл отримав важкий коліт, а потім - Нобелівську премію за своє відкриття.

Іноді такі експерименти закінчуються трагічно: так, два роки тому 22-річна Йоланда Кокс померла від ін'єкції експериментального лікарства, яке мало сповільнювати процес старіння.

А ось ще одна історія: Студент Уорвіка Йен Харрісон імплантував собі в кінчики пальців невеликі за розміром магнітики, які завдяки використанню спеціального локатора починають вібрувати, дозволяючи Харрісону відчути, на якій відстані знаходиться предмет від його руки. Такі імпланти можуть стати в пригоді сліпим. По завершенню експеримента Харрісон не поспішає видаляти магніти: "Мої друзі вважають, що це круто".

Не менш “крутим” у даному котексті можна назвати і феномен суспільного руху "Виміряй себе"- субкультури, члени якої об'єднуються завдяки Інтернету. Духовний лідер руху - Сет Робертс, професор Університету Цінхуа - протягом останні 30 років вивчає особливості власного організму: відстежує сон, аналізує реакцію на ліки від вугрової висипки, вплив раціону харчування на розвиток математичних здібностей тощо. А інженер Річард Бернштейн, який хворів діабетом, у 1969 році, експериментуючи на собі, дійшов висновку, що прийом інсуліну невеликими дозами протягом дня набагато ефективніше та краще контролює рівень цукру в крові, ніж одна велика доза на цілий день.

Тим часом Уорвік розповідає, що в процесі наступного експерименту має намір імплантувати електроди глибоко в головний мозок. Ця операція навіює жах навіть на такого досвідченого екстремала, як він: учений планує досягти 60-річчя, адже поки що ще не готовий розпрощатися з дружиною та рідними. "Та що б не трапилося, експеримент обов’язково буде цікавим", - додає Уорвік. Проводити експерименти з власним організмом людей спонукає невгамовна цікавість та прагнення принести користь людству, підсумовується у виданні.

Джерело: http://inopressa.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.