Що руйнує древні рукописи? Автор: lesya · Опубліковано: 16.03.2011 12:40 · Розділ: Наука

Після тривалих досліджень вченим врешті- решт вдалося зрозуміти, чому саме стародавні документи, написані феррогалловим чорнилом, розсипаються на порох навіть за умов зберігання у найкращих сховищах. Як виявилося, причина цього явища - в повітрі.

До складу феррогаллового чорнила в основному входять солі заліза, аравійської камеді та водянистих екстрактів чорнильних горішків. На Заході такі чорнила використовувалися ще з часів Середньовіччя і аж до початку XX століття. Однак в окремих випадках якісь невизначені хімічні реакції ставали причиною руйнування паперу, який робився коричневим та крихким, буквально розсипаючись на порох. І така цінна інформація з манускриптів, часом справжніх скарбів культурної спадщини минулого, втрачалася назавжди.

Протягом тривалого часу вважалося, що причина погіршення стану паперу криється у двох паралельних процесах- гідролізі та окисленні. Зауважимо, що тут мається на увазі кислий гідроліз целюлози, викликаний надмірною вологістю та кислотністю самого паперу, та окислення целюлози, зумовлене впливом кисню з навколишнього середовища й підвищенням рівня іонів заліза Fe2 +.

Отож група дослідників під керівництвом Вероніка Рушона (Véronique Rouchon) з Дослідницького центру зі зберігання колекцій (Франція) та Коена Янссенса (Koen Janssens) з хімічного факультету Антверпенського університету (Бельгія), спробувала з'ясувати, який саме з цих двох процесів відіграє вирішальну роль у руйнуванні древніх рукописів, написаних феррогалловим чорнилом.

Рукописи руйнуються через взаємодію з киснем (фото взято з сайту barnascha.narod.ru)
Рукописи руйнуються через взаємодію з киснем (фото взято з сайту barnascha.narod.ru)

Для цього вчені провели спеціальний експеримент. Спершу дослідники взяли шматочки паперу і, попередньо просочивши їх феррогалловим чорнилом, на декілька місяців помістили піддослідні зразки в різні умови - з різним рівнем вологості та кисню. Вчені керувалися тим, що при нагріванні до певних температур руйнування паперу відбувається дуже швидко, а це дає можливість відстежити даний процес від початку до кінця, та на основі отриманих результатів згодом охарактеризувати хімічні реакції, які стають причиною незворотніх змін таких цінних пам’яток культури.

В процесі експерименту вчені контролювали ступінь окислення заліза, вимірюючи за допомогою спектроскопії поглинання рентгенівських променів швидкість перетворення іонів заліза Fe2 + у Fe3 +. Дослідників насамперед цікавило, чи існує прямий зв'язок між чорнилом, до складу якого входять іони заліза, та процесом руйнування паперу.

В результаті проведення експерименту виявилося, що руйнування целюлози викликане насамперед наявністю кисню та зовсім не залежить від рівня вологості у приміщенні, де зберігалися зразки. Таким чином, основна причина руйнування паперу - окислення, а не гідроліз, яке безпосередньо пов'язане з наявністю в папері заліза будь-якого ступеня окислення. Целюлозі все одно, скільки в чорнилі іонів заліза Fe2 + або Fe3 +, хоча їхнє співвідношення залежить від наявності кисню та рівня вологості одночасно.

Отож в результаті дослідження виявилося, що для збереження стародавніх рукописів необхідно обмежити доступ кисню до паперу та чорнила. У майбутньому вчені планують розглянути питання «протикисневих» заходів та відшукати ефективний спосіб зберегти ті документи, які знищилися найбільше.

Джерело: http://www.infox.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.