"Ненажерливий" імунітет Автор: lesya · Опубліковано: 04.03.2011 19:24 · Розділ: Медицина

Іноді буває так, що імунна система людського організму виходить із-під контролю, продовжуючи боротися з інфекцією, коли її власне вже й немає. Це призводить до виникнення фіброзу тканин та утворення рубців. Ізраїльські фахівці відшукали спосіб вгамувати непотрібну гіперактивність імунної системи.

Однак спершу слід розібратися, як саме наш організм реагує на бактеріальне вторгнення? Чужорідні мікроорганізми, які потрапляють у кров, атакуються нейтрофілами - найчисельнішим різновидом лейкоцитів. Нейтрофіли поглинають чужорідні об’єкти та клітини - і гинуть. При цьому вони виділяють значну кількість біологічно активних речовин, які знешкоджують бактерії, притягуючи у вогнище запалення інші імунні клітини.

Після того, як нейтрофіли завершують свою справу, до роботи приступає ще один різновид лейкоцитів - макрофаги. Це щось на зразок прибиральників: вони “поїдають” рештки мертвих нейтрофілів, допомагаючи відновити нормальне функціонування тканини чи органу. До тих пір, поки макрофагам є що їсти, вони перебувають у вогнищі, займаючись очищенням запальної ділянки. Однак рано чи пізно настає момент, коли справу завершено, і макрофагам більше немає сенсу поїдати мертвих нейтрофілів. Тоді вони з потоком лімфи вирушають назад до органів імунної системи, які виробляють імунні клітини, координуючи їхні дії, щоб повідомити, що все в порядку.

Система захисту заспокоюється, повертаючись до звичного функціонування. Однак тоді, коли «стоп-сигнал» чомусь не спрацьовує, імунна система продовжує воювати з супротивником, якого насправді вже нема. Результатом такого «переліковування» є утворення рубців та фіброз тканин. Останній, на жаль, може мати смертельні наслідки.

Про те, яким саме чином імунна система отримує «стоп-сигнал», наука протягом тривалого часу не знала. Вперше механізм гальмування імунної відповіді розкривається у дослідженні Амірамова Аріеля з Університету Хайфи (Ізраїль).

Дослідники в процесі проведення відповідного експерименту з'ясували, що кожен макрофаг може з'їдати до семи мертвих клітин-нейтрофілів. Наївшись досхочу, він може покинути вогнище запалення, вирушивши до «центру управління». Однак ці клітини надто чутливі до темпів лікування: якщо воно відбувається швидко, то й макрофаги отримуватимуть можливість покинути вогнище запалення раніше, якщо ж процес затягується, то, навіть з'ївши свою норму, макрофаги продовжують кружляти навколо вогнища, не повертаючись до лімфатичних судин. Отож вченим вдалося виявити наявність сигнальної речовини, яка керує діяльністю макрофагів. В разі введення цієї субстанції в запалену тканину оборот макрофагів прискориться: «насичені» швидше віддалятимуться в органи імунітету, а в уражену тканину надійдуть свіжі макрофаги для «оздоровлення» ураженого органу.

Надмірна активність імунної системи може стати причиною виникнення фіброзу (фото взято з сайту medpanorama.ru)
Надмірна активність імунної системи може стати причиною виникнення фіброзу (фото взято з сайту medpanorama.ru)

Результати дослідження опубліковані в лютневому номері журналу European Journal of Immunology.

Результати цього дослідження важливі, насамперед, для фармакології. Сучасні протизапальні засоби блокують той чи інший етап запалення, і в більшості випадків організм сприймає ці ліки як бактеріальне вторгнення. Натомість нові препарати, розроблені на основі природного перебігу подій, дозволять лікувати те чи інше захворювання без насильницького переривання імунних реакцій.

Джерело: http://science.compulenta.ru/


Інші новини розділу