Вчені б'ють на сполох: наближається шосте масове вимирання Автор: lesya · Опубліковано: 03.03.2011 17:11 · Розділ: Природа

Швидке та масове зникнення багатьох видів ссавців може бути ознакою наближення шостого масового вимирання в історії Землі. Однак вчені стверджують, що ситуацію ще не пізно виправити.

Фахівці виокремлюють п'ять найбільших, масових вимирань, найперше з яких, Ордовиксько-силурійське, ще 440 мільйонів років тому знищило близько 86% усіх існуючих видів. Найзначнішим у даному аспекті вчені вважають Велике пермське вимирання, під час якого близько 251 мільйона років тому зникло понад 95% усіх живих істот, які населяли Землю. А найновіше вимирання, Палеогенове, яке відбулося за даними вчених близько 65,5 мільйона років тому, стало причиною загибелі динозаврів та шостої частини усіх населяючих планету видів.

Ентоні Барноскі з університету штату Каліфорнія разом з колегами в процесі дослідження зіставив дані, які містили інформацію про всі про п'ять вимирань, з оцінками сучасної екологічної ситуації. На думку спеціалістів, різке скорочення популяцій багатьох видів, яке спостерігається сьогодні, цілком може бути тривожним сигналом наближення шостого масового вимирання.

«Якщо взяти до уваги лише ссавців, для яких ризик вимирання в наступних трьох поколіннях становить десь 50%, і припустити, що всі вони зникнуть протягом найближчого тисячоліття, це вже виводить ситуацію за межі норми, вказуючи на близькість масового вимирання», зауважує Барноскі.

Зникнення ссавців може бути свідченням наближення шостого масового вимирання на Землі (фото взято з сайтуvidomosti-ua.com)
Зникнення ссавців може бути свідченням наближення шостого масового вимирання на Землі (фото взято з сайтуvidomosti-ua.com)

Вчений також додав, що в тому разі, коли ті види ссавців, які на даний час офіційно занесені до трьох груп ризику за класифікацією Міжнародного союзу охорони природи та перебувають «у критичній небезпеці», «в небезпеці» та «в уразливому становищі», вимруть, а швидкість вимирання залишиться незмінною, шосте масове вимирання наступить вже через 3-22 століття.

Дослідники також запропонували комплексну методику зіставлення палеонтологічних та біологічних даних. При цьому враховувалися насамперед середня швидкість зникнення видів на сьогоднішній день, інтервали швидкостей для всіх п'яти масових вимирань та кількість охоплених цим вимиранням видів. Вченим вдалося з'ясувати, що навіть у разі досить-таки консервативних оцінок становище видів, які сьогодні перебувають під загрозою зникнення, може незабаром стати критичним.

Автори відзначають, що поки що є можливість змінити ситуацію, врятувавши більшість вимираючих видів. За даними спеціалістів, у тих групах живих організмів, стан яких можна вважати обнадійливим, вимерло близько 1-2% видів. Однак така незначна частка, підкреслюють вчені, не означає, що ситуація нормальна: швидкість вимирання видів, за їхніми розрахунками, на сьогоднішній день значно перевищує швидкість, характерну для більшості масових вимирань минулого.

У даному контексті Барноскі закликає колег провести аналогічні дослідження для інших груп видів з метою отримання повнішої картину невтішної ситуації.

Тим часом у 2010 році було опубліковано низку досліджень, присвячених різкому скороченню популяцій рептилій на Землі. Так, результати досліджень, пов’язаних із вивченням популяцій змій на території Європи, Африки та Австралії доводять, що протягом останніх двох десятиліть кількість рептилій істотно знизилася. Водночас поки що вченим не вдалося з’ясувати причин цього явища. Разом з тим, автори іншого експерименту вважають, що вже до 2050 року потепління неминуче зумовить вимирання 6% видів ящірок. І якщо терміново не вжити необхідних заходів, то до 2080 року кожен п'ятий вид цих рептилій може зникнути з лиця Землі.

Завдання збереження біологічного розмаїття закріплене Конвенцією ООН про біологічне розмаїття. 10-а сесія конференції сторін конвенції у Нагої, яка відбулася 18-29 жовтня 2010, завершилася затвердженням нового 10-річного стратегічного плану дій щодо збереження біорізноманіття. Очікується, що заходи, передбачені цим документом, допоможутьз значно скоротити швидкість вимирання видів на Землі. Аналогічну мету переслідував восьмирічний план, прийнятий та затверджений у 2002 році, однак, за визнанням представників ООН, досягти її так і не вдалося.

Джерело: http://news.rambler.ru


Інші новини розділу