Як кішки маніпулюють людьми Автор: lesya · Опубліковано: 28.02.2011 14:39 · Розділ: Природа

Психологи з'ясували, що вранішнє муркотіння, яке змушує встати з ліжка та нагодувати домашнього улюбленця, - спеціально розроблений маніпулятивний прийом.

Людям, які заводять кішок, відомо, як іноді буває важко змусити їх зробити щось, чого вимагає господар. Натомість у самих кішок виникає значно менше проблем з тим, щоб отримати від господаря бажане.

Поштовхом до проведення дослідження став один випадок, який трапився з Карен МакКомб із Центру дослідження голосової комунікації ссавців психологічного факультету Сассекського університету у Великобританії. Одного разу жінка помітила, що її власна кішка щоранку дуже наполегливого муркоче, змушуючи цим самим господарку встати та насипати корму в миску.

І це ранкове муркотіння видалося дослідниці не таким, як муркотіння від задоволення, - вимогливішим і меншою мірою приємним. Спілкуючись з іншими власниками кішок, Карен дізналася, що не тільки її улюблениця використовує техніку муротіння, щоб домогтися свого.

Отож Карен МакКомб, спеціаліст зі звукової комунікації ссавців, яка свого часу займалася вивченням способів спілкування слонів та левів, вирішила зайнятися вивченням описаного вище феномена. Та виявилося, що все не так просто, як може видатися на перший погляд. Кішки не захотіли вдаватися до методу маніпулятивного муркотіння за умов присутності в кімнаті когось стороннього.

Тоді дослідниця разом з коленами навчила власників кішок самостійно записувати звуки, які видають їхні улюбленці. Незабаром вдалося накопичити декілька записів муркотіння, зроблених за різних обставин власниками щонайменше десяти кішок.

Такий симпатичний та милий домашній улюбленець ще й як вміє хитрувати (фото взято з сайту zastavki.com)
Такий симпатичний та милий домашній улюбленець ще й як вміє хитрувати (фото взято з сайту zastavki.com)

Після цього отримані записи дали прослухати 50 добровольцям. В експерименті взяли участь як власники кішок, так і ті, хто ніколи не тримав їх вдома. Добровольців змушували оцінити наполегливість мурчання та ступінь “приємності” звуку. В результаті з'ясувалося, що звук, який кішки видають, вимагаючи їжу, видався стороннім людям набагато вимогливішим та не таким лагідним, як той, який видають тварини за інших умов. Такого висновку дійшли як власники кішок, так і люди, мало знайомі з цими тваринами.

Проаналізувавши, Карен МакКомб разом з колегами з Сассекського університету та зоопарку Атланти в США, з'ясували, що секрет вимогливості муркання домашніх улюбленців полягає у вбудованих елементах підвищеного тону. Так, зазвичай кішки видають відповідні звуки з частотою 27 Гц. Однак вони одночасно містять набагато вищі звуки, частотою від 220 до 520 Гц\, які в більшості випадків мають дуже низьку інтенсивність. Однак коли кішці щось потрібно, вона може посилювати інтенсивність цих високочастотних елементів, які наближаються за звучанням до неприємного нявкання кішки, хоча людиною як нявкання ще не сприймаються.

Отож щоб упевнитися, що саме ці високочастотні елементи і є основною причиною описаного вище явища, Карен МакКомб стерла їх із записів, залишивши все інше недоторканим. Модифіковані запису видалися учасникам експерименту значно спокійнішими та лагіднішими.

"Таке майже непомітне впровадження пронизливого крику у звук, який ми зазвичай асоціюємо з задоволенням, - погодьтеся, доволі хитрий метод домогтися бажаного, - вважає Карен МакКомб. - Спокусливе муркотіння, зрозуміло, набагато приємніше людині, аніж гучне нявкання, за яке ще й можуть зовсім викинути зі спальні".

Джерело: http://e-news.co


Інші новини розділу