Музиканти бояться сцени Автор: lesya · Опубліковано: 22.02.2011 12:13 · Розділ: Музика

Спеціалісти вважають професію музиканта оркестру небезпечною для здоров'я. Майже кожен другий виконавець класичної музики відчуває страх щоразу перед виходом на сцену, викликаний сильним стресом внаслідок високого творчого напруження.

Таке твердження прозвучало з уст фахівців науково-дослідного Інституту здоров'я музикантів імені Петера Оствальда. Спеціалісти наукового закладу при Кельнській консерваторії займаються проблемою попередження та лікування специфічних захворювань музикантів.

"Дуже часто музиканти напередодні виступу протягом дня напружено думають про концерт, панічно боячись у відповідальний момент взяти "не ту ноту", - зауважує засновник інституту лікар та музикант Пеєр Абільгард. - Наслідками такої фобії є, насамперед, безсоння та втрата апетиту. В деяких хворих спостерігається тремтіння в колінах, ноги стають "ватними", підвищується потовиділення та пересихає в роті". Зі страху перед сценою відомий австрійський диригент Карл Людвіг Клайбер наприкінці своєї блискучої кар'єри зовсім відмовився від концертів, а великий канадський піаніст Глен Гульд відмовився від публічних виступів, віддавши перевагу студіям звукозаписів.

Музикантам необхідно долати страх перед сценою
Музикантам необхідно долати страх перед сценою

Свого часу Абільгард навчався в Кельнської консерваторії та водночас на факультеті психіатрії Кельнського університету. Ще будучи студентом, він зацікавився біографією одного з найвизначніших композиторів першої половини XIX століття Роберта Шумана, написану психіатром і музикознавцем Петером Оствальдом, який на той час мешкав у Сан-Франциско та спеціалізувався на лікуванні професійних захворювань музикантів. Читаючи книгу, Абільгард звернув особливу увагу на душевні страждання великого композитора, якого доля напередодні смерті привела до психіатричної лікарні. Ознайомившись з книгою, Абільгард неодноразово проходив у Оствальда практику. На сьогоднішній день професор медицини Пеєр Абільград очолює психоневрологічну клініку в Дюссельдорфі.

"Страх перед сценою властивий винятково виконавцям класичної музики. Музикантам, які працюють у стилі рок, поп та в інших сучасних напрямках, така фобія не знайома", - твердить Абільград.

Разом з тим вивченням та лікуванням професійних захворювань музикантів займається спеціалізоване психотерапевтичне відділення клініки при Боннському університеті. За словами керівника відділу - музиканта і психіатра Дейдра Макорна, спеціалісти клініки намагаються допомогти оркестрантам подолати страх перед виходом на сцену. Постійними пацієнтами закладу стали понад 50 професійних музикантів. "Важливо визначити, в чому криється основна причина виникнення паніки. - Лякає фальшивий звук чи негативна реакція колег, можливість втратити улюблену роботу. У професійних музикантів специфічна структура психіки. Ці люди надзвичайно дисципліновані, однак вкрай вразливі та егоїстичні". Визначивши причину виникнення фобії, лікар призначає курс психотерапевтичних тренінгів для психологічного розслаблення, спеціальні гімнастичні вправи для окремих ділянок тіла, які зазнають найбільшого навантаження під час гри на тому чи іншому інструменті.

За спостереженнями Дейдра Макорн, окрім нападів страху перед рампою оркестрантів часто долає депресія та перенавантаження слухового нерва, вони схильні до самотності та нерідко уникають людей. Трапляються й недуги, характерні для музикантів, які грають на конкретних інструментах. Скрипалі, приміром, погано чують лівим вухом, флейтистів мучать болі в районі шиї та хребта. Щоб зберегти місце в оркестрі, музикантові часто доводиться приховувати професійні захворювання, особливо проблеми зі слухом. А це часто стає причиною виникнення психічних недугів.

Джерело: http://www.medpulse.ru


Інші новини розділу