У доброзичливих людей більше нервових клітин Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.05.2009 16:31 · Розділ: Цікаві факти

Британські та фінські психологи і нейробіологи виявили, що у людей, схильних до встановлення теплих та дружніх відносин, ділянки мозку містять більше нервових клітин, ніж зазвичай. Вчені сподіваються що їх відкриття допоможе знайти способи лікування шизофренії й аутизму.

Учасники, які були підібрані дослідниками, проходили психологічний тест, в якому їм пропонувалося відповісти на питання про те, наскільки вони схильні встановлювати дружні зв'язки і проявляти позитивні емоції по відношенню до інших людей. Після цього дослідники сканували мозок добровольців за допомогою томографа – щоб отримати дані про розмір різних структур та зіставити їх з результатами тестування.

Вчені виявили, що розташована над очними ямками орбітофронтальна кора і частина смугастого тіла, та структури які знаходяться глибоко всередині мозку, у доброзичливих людей містили більше нервових клітин. Основні функції обох структур відомі – орбітофронтальна кора, зокрема, раніше пов’язувалася з самоконтролем. А смугасте тіло, що відповідає за планування рухів і поведінки, пов’язаних з отриманням нагороди. Під такою поведінкою вчені мають на увазі діяльність, коли людина отримує ту або іншу винагороду: від похвали до грошової премії або іншого матеріального призу.

Нейробіологи з Кембріджського університету та університету в Оулу (Фінляндія) вважають, що саме зв'язок смугастого тіла з відчуттям нагороди може пояснювати виявлену ними закономірність. На їх думку, дружелюбність обумовлена, зокрема тією емоційною вигодою, яку людина отримує в процесі спілкування.

Доброзичливим людям подобається спілкуватися, і їх мозок оцінює спілкування як нагороду. «Цікаво, що виявлені нами відділи мозку забезпечують не тільки нагороду за спілкування, - говорить Грехем Мюррей, керівник дослідження. – «Ці ж структури пов'язані із задоволенням від звичайних речей: їжі, пиття і сексу. Мова йде про структури мозку, що виникли ще у далеких предків людини як біологічного виду, і ми вважаємо, що їх вивчення дозволить нам зрозуміти як з'явилися складніші явища на зразок сентиментальності або прихильності».

Дослідники підкреслили, що виявлена ними закономірність не означає того, що саме збільшення яких-небудь відділів мозку робить людину доброзичливою. Можливо що навпаки, сама поведінка змінила структуру мозку (в принципі такий ефект можливий: показаний навіть вплив на розміри різних ділянок мозку медитації), крім того дружелюбність або здібність до співпереживання є дуже складними явищами, щоб бути пов'язаними з якоюсь однією областю мозку.

Проте, результати вчених вже можуть бути корисними при вивченні ряду психіатричних захворювань. Так, при аутизмі або шизофренії здатність встановлювати контакти з іншими людьми сильно порушена, і навіть частковий зв'язок порушень із змінами в структурі мозку може допомогти знайти нові способи лікування цих захворювань.

Джерело obozrevatel.com


Інші новини розділу