Вміння товаришувати не залежить від рівня розвитку мозку Автор: lesya · Опубліковано: 16.02.2011 13:55 · Розділ: Наука

Вчені нещодавно експериментальним шляхом встановили, що здатність дружити не залежить від рівня розвитку головного мозку. Гіпотезу взаємозв’язку дружби та розуму наочно спростували самки летючих мишей, які вмудряються товаришувати протягом кількох років.

Група вчених під керівництвом доктора Джеральда Керта (Gerald Kerth) з Інституту орнітології Товариства Макса Планка протягом п'яти років досліджувала поведінку кажанів - довговухих нічниць (Myotis bechsteinii). В процесі дослідження зоологи дійшли висновку, що ці тварини здатні формувати тривалі дружні стосунки з особинами, які не мають з ними ніяких родинних зв’язків. Однак така властивість характерна лише для самок; самці ж обирають виключно самотній спосіб життя. До речі, схожа модель поведінки притаманна слонам, дельфінам і деяких приматам.

самки вухатих нічниць здатні товаришувати протягом кількох років (фото взято з сайту grebenka.at.ua)
самки вухатих нічниць здатні товаришувати протягом кількох років (фото взято з сайту grebenka.at.ua)

Вченим поки що не вдалося дослідити, яка саме ознака лежить в основі вибору друзів довговухі нічниці. Відомо лише, що дружба виникає між самками найрізноманітнішого розміру, віку та репродуктивного статусу.

«Такі самки утворюють окремі групи. Вони разом не лише відпочивають, а й обмінюються між собою інформацією на рахунок того, де саме найкраще поселятися (це можуть бути дупла або печери), чистять одна одній хутро, а вночі зігрівають одна одну тілами», - розповідає Керт.

За словами вчених, соціальне впорядкування колоній летючих мишей надзвичайно складне та динамічне: колонії часто поділяються на частини, формуються заново. Та, незважаючи на такі складні процеси, трапляються особи, які проводять разом багато часу, підтримуючи певні взаємини.

Для проведення дослідження вчені спершу встановили в двох колоніях на кожну особину мікрочіпи, які використовувалися для спостереження за тваринами протягом п'яти років. Разом з тим зоологи визначили розміри, вік та репродуктивний статус кожного представника виду.

Під час експерименту було проаналізовано довготривалі взаємини у двох колоніях довговухих нічниць. Одна колонія складалася з 11-18 особин, інша - з 33-42 особин. Виявилося, що у цих колоніях декілька особин жіночої статі різного віку та репродуктивного статусу, які позбавлені якихось родинних зв’язків, формували групи. Такі групи зберігалися з квітня до вересня, взимку колонії розформовувалися, створюючись заново навесні. Взимку летючі миші незалежно від статі ведуть самотній спосіб життя.

За твердженням доктора Керта, їхнє дослідження дало ще один вагомий результат. За даними однієї з гіпотез, формування соціальних взаємин між особинами, які не є родичами, призвело до розвитку головного мозку у Homo sapienсe. Водночас вважалося, що такі взаємини можливі лише між особинами з добре розвиненим та великим за обсягом головним мозком. Натомість результати дослідження Керта доводять, що у тварин з невеликим об'ємом мозку (приміром, у летючих мишей він не перевищує розміри волоського горіха) дружба можлива.

Джерело: http://www.infox.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.