Секс і агресія керуються одними й тими ж генами Автор: lesya · Опубліковано: 14.02.2011 11:52 · Розділ: Наука

Нещодавно вчені на прикладі самців мишей довели, що схильність до спаровування чи агресії викликана роботою одних і тих же нервових клітин головного мозку За даними дослідників, це твердження може стосуватися й людей.

Такий взаємозв'язок дозволяє самцям мишей забезпечувати охорону особистої території, водночас виконуючи репродуктивну функцію. А в людей певні відхилення роботи частини мозку, яка відповідає за ці функції, - вентромедіального гіпоталамуса, цілком ймовірно, є причиною виникнення насильства на сексуальному грунті.

За даними експерименту, штучна активація даної області мозку самців мишей змушує їх атакувати нерухомі об'єкти та навіть нападати на самок, за якими вони у звичному стані змушені доглядати. У разі ж своєрідного “відключення” вентромедіального гіпоталамусу, самці з неперевершеною байдужістю спостерігають за іншими самцями, які порушують кордони їхніх територій.

Ретельним вивченням природи та походження агресії, як і пошук відповідної області головного мозку, вчені всього світу займаються вже досить давно. Однак, за словами провідного автора експерименту Dayu Lin з Університету Нью-Йорка, необхідні методи дослідження з'явилися зовсім недавно.

В процесі проведення експерименту дослідники генетично модифікували мишей таким чином, щоб під час активації роботи нервових клітин головного мозку вони, ці клітини, світилися під впливом ультрафіолету. В результаті вченим вдалося виявити, що агресія стосовно самців у мишей чоловічої статі супроводжується активацією тих самих нервових клітин мозку, які активуються й під час спаровування з самкою.

Під час проведення детальніших досліджень вчені зуміли виокремити ті нейрони, які власне й активізуються в разі виникнення агресії чи під час копуляції. Окрім того, вдалося виявити й незначну кількість нервових вузлів, які активізуються в області вентромедіального гіпоталамусу в обох випадках.

Як уже зазначалося вище, штучна активація даної області мозку змушувала самців атакувати навіть самок - щоправда, лише тоді, коли процес спаровування або залицяння ще не розпочався. Водночас придушення активності нейронів вентромедіального гіпоталамусу позбавляло самців схильності до суперництва з "колегами", хоча й зовсім не заважало їм виявляти інтерес до самок.

Нове відкриття може стати у пригоді під час вивчення причин виникнення схильності до насильства на сексуальному грунті (фото взято з сайту vsirivni.com.ua)
Нове відкриття може стати у пригоді під час вивчення причин виникнення схильності до насильства на сексуальному грунті (фото взято з сайту vsirivni.com.ua)

Опираючись на результати проведених досліджень, вчені вважають, що такий зв'язок центрів головного мозку, які керують репродукцією та агресією, допомагає мишам вірно реагувати на вторгнення у власний простір - під час активації нейронів, які відповідають конкретно за процес спарювання, пригнічується агресія стосовно незнайомої самки, що й надає можливість мишам вивести потомство.

"Є підстави вважати, що дане відкриття стосується й людей. Гіпоталамус - одна з найдревніших еволюційно структур мозку, зв'язок якої з агресією ще раніше було встановлено на прикладі мавп. Отож цілком ймовірно, що у людей, які скоюють насильницькі злочини на сексуальному грунті спостерігаються розлади в роботі саме вентромедіального гіпоталамуса. Це відбувається тому, що імпульси, які стимулюють виникнення агресії, не відокремлені належним чином від нервових імпульсів, які відповідають за статевий потяг", - зауважує Девід Андерсон (David J. Anderson), один з авторів дослідження з Каліфорнійського університету в Пасадені.

Джерело: http://sbio.info/


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.