Знайдено змію з ногами Автор: lesya · Опубліковано: 09.02.2011 19:18 · Розділ: Природа

Нещодавно вчені на території Лівану виявили скам'янілі рештки древньої змії, в якої збереглися ноги. Завдяки використанню нової технології формування зображень вченим вдалося розгледіти приховану в породі кінцівку, не руйнуючи отриманий зразок та висвітливши цим самим деякі питання еволюції змій. Стаття дослідників опублікована журналом Journal of Vertebrate Paleontology.

Як відомо, змії втратили кінцівки в процесі еволюції - спершу їх було чотири. На сьогоднішній день вчені не можуть дійти однозначного висновку, чиїм саме нащадком стала власне безнога змія. Вважається, що родоначальником виду могла бути якась істота, що мешкала у воді, або ж сухопутна ящірка.

Автори нового дослідження вивчали рештки змії Eupodophis descouensi, вік якої сягнув 95 мільйонів років. Кістки 50-сантиметрового плазуна частково приховані, однак на поверхні добре помітна одна задня кінцівка. Та у зв’язку з тим, що загальна кількість відомих ученим останків змій зі збереженими задніми кінцівками (зі знайденою скам'янілістю в тім числі) складає лише три, руйнувати зразок з метою ретельнішого обстеження другої половини таза фахівці не стали.

Можливо, саме наземні ящірки були предками сучасної змії (фото взято з сайту lisnet.org.ru)
Можливо, саме наземні ящірки були предками сучасної змії (фото взято з сайту lisnet.org.ru)

Натомість вчені в процесі дослідження використали технологію формування зображень за допомогою синхротронного рентгенівського випромінювання (Synchrotron-radiation Computed Laminography - SRCL). Цей метод дозволяє отримувати тривимірні зображення дуже високої якості. За допомогою SRCL спеціалісти з'ясували, що всередині породи знаходиться друга кінцівка, зігнута в коліні, на якій не вистачає деяких кісток стопи і великого пальця - такий "недобір" характерний для сучасних наземних ящірок.

Однак дослідники стверджують, що результати їхньої роботи не вирішують остаточно питання походження змій, хоча й прояснюють деякі моменти, пов’язані з втратою цими істотами кінцівок.

У даному контексті пригадаємо, що порівняно недавно інший колектив дослідників, використовуючи сповільнену відеозйомку, визначив, як саме летючим зміям вдається долати досить великі відстані у повітрі.

Джерело: http://lenta.ru


Інші новини розділу