Чорнобиль зменшує об'єм мозку Автор: lesya · Опубліковано: 07.02.2011 17:20 · Розділ: Екологія

Нещодавно вчені знову підтвердили, що підвищений рівень радіації в районі Чорнобиля продовжує негативно впливати на екосистему. В результаті проведення відповідних досліджень виявилося, що у птахів, які мешкають в районі Чорнобильської катастрофи, об’єм мозку в середньому на 5% менший, ніж у інших представників того ж виду.

Такого висновку дійшла група вчених з Норвегії, Франції та США на підставі вивчення в районі Чорнобиля 550 птахів 48 різних видів. Результати проведеного дослідження опубліковані в журналі PLoS One.

В процесі проведення експерименту міжнародна група вчених вивчала вплив радіації на екологію місцевості навколо Чорнобильської АЕС, отримавши перед цим спеціальний дозвіл на проведення робіт в зоні, закритій після аварії 1986 року.

Одним із перших результатів цієї роботи стала опублікована минулого року велика доповідь, в якій констатувався наступний факт: у забороненій зоні навколо Чорнобильської АЕС різко знижується чисельність ссавців.

Вчені продовжують досліджувати фауну Чорнобильської зони (фото взято з сайту obriy.pib.com.ua)
Вчені продовжують досліджувати фауну Чорнобильської зони (фото взято з сайту obriy.pib.com.ua)

В процесі проведення нового дослідження вчені використовували павутинні мережі для відловлювання птахів з восьми лісових масивів навколо Чорнобиля. Беручи до уваги різницю розмірів птахів різних видів, спеціалісти виявили, що у птахів із зараженої зони об’єм мозку в середньому на 5% менший, ніж у птахів, що не піддаються впливу радіації. Таке відхилення найчастіше спостерігається у птахів віком до одного року.

Справа в тому, що високий рівень радіації викликає у птахів своєрідний окислювальний стрес, для боротьби з яким вони використовують наявні у їхньому організмі антиоксиданти. На думку вчених, зменшення об’єму мозку може бути результатом того, що організми птахів, які мешкають в зоні Чорнобильської аварії, відчувають гостру нестачу антиоксидантів.

Джерело: http://www.bbc.co.uk/


Інші новини розділу