Гірка їжа пробуджує апетит Автор: lesya · Опубліковано: 21.01.2011 11:04 · Розділ: Краса і здоров'я

Навіть тоді, коли наш організм зовсім не відчуває нестачі калорій, рука часом все одно тягнеться за черговим бутербродом. Вчені стверджують, що на таку поведінку людей наштовхує гормон голоду - грелін. Саме він, за даними спеціалістів, дозволяє насолоджуватися їжею, активізовуючи клітини шлунково-кишкового тракту (ШКТ), які починають «вимагати їжі». Біохімікам на сьогоднішній день відомий вплив гормону голоду на організм, однак що саме стимулює виробництво цієї речовини в нашому організмі, на даний час невідомо.

У даному контексті Сара Янсен (Sara Janssen) разом з колегами з Католицького університету в Льовені, Бельгія (Catholic University of Leuven), припустили, що гормон голоду з'являється завдяки інтенсивній роботі смакових рецепторів типу T2R (всього близько тридцяти різновидів). Ці рецептори (G-протеїни), розташовані на епітеліальних клітинах язика та в клітинах слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, відповідають за виникнення відчуття гіркоти. Разом з тим в процесі проведення останніх досліджень виявилося, що рецептори гіркоти наявні також у бронхах.

Ясна річ, рецептори язика сприймають смак. Однак кишечником (як і іншими частинами ШКТ) ні людина, ні тварини смак відчувати не можуть. Та попри це рецептори у цій частині шлунково-кишкового тракту все-таки присутні. Вчені вважають, що датчики гіркоти відсилають зі слизової оболонки шлунково-кишкового тракту спеціальний старт-сигнал гормональним і нейрональним механізмам голоду. Цілком можливо, саме тому після гіркуватого аперитиву виникає бажання смачно попоїсти.

Коли смакові рецептори виявляють гірку речовину, вони виділяють білок гастдуцин, який у свою чергу запускає цілу низку реакцій, а мозок у результаті отримує сигнал «гіркоти». Вчені групи Сари Янсен вважають, що білок альфа-гастдуцин не лише сигналізує мозку про гіркоту, але й служить стимулятором виділення греліну.

Гірка їжа стимулює виникнення гормону голоду
Гірка їжа стимулює виникнення гормону голоду

Учені вирішили перевірити описані вище припущення на практиці. Вони провели експеримент на мишах, позбавлених «гіркого білка» на генетичному рівні. Перед самим початком експерименту тварин навчили їсти за допомогою зонду. Далі експериментатори, на деякий час позбавивши тварин їжі, напоїли одних мишей гіркою водою, інших - дистильованою. Після цього біологи умертвили піддослідних та вивчили гіпоталамус (частину мозку, яка відповідає за сприйняття гіркоти та виникнення відчуття голоду), клітини слизової оболонки шлунка та кров.

Проаналізувавши отримані дані, дослідники підтвердили, що активатори рецепторів гіркоти стимулюють секрецію біологічно активної форми греліну за допомогою альфа-гастдуцину. Отож тепер вчені мають намір з'ясувати, як саме інші смакові рецептори впливають на апетит та процес травлення.

На даний час результати експерименту, опубліковані в статті Bitter taste receptors and α-gustducin regulate the secretion of ghrelin with functional effects on food intake and gastric emptying, пояснюють лише властивість гірких трав та напоїв пробуджувати апетит. Однак автори впевнені, що їхнє відкриття в майбутньому допоможе боротися з харчовими розладами та з переїданням.

Джерело: http://news.rambler.ru


Інші новини розділу

 • Комфортні покупки в інтернет-магазині

  Комфортні покупки в інтернет-магазині · Jane Holiday · 14.06.2017 12:53

  В сучасному світі велика кількість покупок здійснюється покупцем через інтернет, але так не хочеться штудіювати мережу в пошуках різних інтернет-магазинів. Дуже зручно, коли усе необхідне зібрано на одному сайті. До вашої уваги, бренд «Подушка», який на своїй інтернет-сторінці зібрав велику кількість товару для різних галузей життя.


 • Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку

  Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку · Jane Holiday · 31.05.2017 15:30

  Часто трапляється, що ми заводимо в себе дома рослину, яка сподобалася і раптом бачимо, що вона не дуже нам підходить.


 • Здорова психіка: рецепт збереження

  Здорова психіка: рецепт збереження · Anastasia · 05.12.2016 17:27

  У безперервному вирі буденних справ ми не помічаємо, що звички допомагають продукувати стресові ситуації у нашому і без того неспокійному житті. Відсутність сну, ненормований режим харчування чи солодке на вечерю – всі ці на перший погляд буденні речі завдають шкоди нашій психіці. Тому вчені склали перелік звичок, які допоможуть вам жити у шаленому графіку.


 • Прикраси розповідають про характер людини

  Прикраси розповідають про характер людини · Anastasia · 24.11.2016 16:26

  Психологи дійшли до висновку, що ми підбираємо прикраси в залежності не від фінансових можливостей, а від нашого внутрішнього «я». Одні надають перевагу золоту чи діамантам, інші ж із радістю носять яскраву біжутерію. Вибір прикрас чи їх відсутність може розповісти про людину більше, ніж ми думаємо.


 • Зимова депресія: чим заїсти

  Зимова депресія: чим заїсти · Anastasia · 16.11.2016 13:09

  Зима – пора холоду, снігу та авітамінозу. Зміна погоди та температурних показників, безумовно, впливає на те, що ми кладемо до рота. Іноді дуже важко "не заїдати" похмурий день плиткою шоколаду, але ж це так приємно! Дієтологи стверджують, що зміна раціону в цей період року є нормою, але зловживати не варто, адже, в першу чергу, страждає здоров'я. Тому вони наводять короткий перелік продуктів, які можуть стати в нагоді при зимовій сплячці.