Позбутися хвилювання просто Автор: lesya · Опубліковано: 16.01.2011 14:10 · Розділ: Наука

Щоб позбутися хвилювання перед іспитом, слід за 10 хвилин до його початку взяти аркуш паперу та написати на ньому всі переживання, зумовлені майбутнім випробуванням. Водночас американські психологи стверджують, що подібний метод ефективний і перед відповідальним публічним виступом, спортивним змаганням тощо.

Отож як краще подолати тривогу й хвилювання, які не дозволяють людині продемонструвати все те, на що вона здатна, під час іспиту, публічного виступу, спортивного змагання чи іншого важливого для неї заходу? Хтось у такому випадку пропонує вжити трішки спиртного, натомість психолог Шан Бейлок з Університету Чикаго разом зі своїм аспірантом Херардо Раміресом рекомендують зосередитися та виписати на аркуш паперу все те, що турбує та заважає налаштуватися на майбутнє дійство.

Минулого року Бейлок разом з колегами довели, що боязнь математики та низька успішність учениць початкової школи зумовлена засвоєнням ними стереотипу «математика - чоловіча справа». Ця думка поширюється недосвідченими вчителями молодших класів, які часто самі відчувають страх перед цим предметом. А результати ще одного минулорічного відкриття американської спеціалістки демонструють, що студентки набагато краще складають екзамен з математики, якщо перед цим обговорюють забобон про недостатні математичні здібності жінок. Окрім того, нещодавно побачила світ книга Шан Бейлок, присвячена тому, що дуже часто значна кількість талановитих люди виконують свою роботу гірше, ніж могли б. У книзі авторка дає поради, як правильно подолати хвилювання перед важливими заходами.

Отож в процесі проведення необхідних досліджень психологи встановили, що постійний письмовий виклад власних тривог та проблем допомагає усунути симптоми депресії.

На сьогоднішній день Бейлок та Рамірес використовують схожу методику стосовно школярів та студентів.

В одному з експериментів взяли участь 20 студентів коледжу, які повинні були пройти два невеликих математичних тести. Після виконання першого тесту організатори експерименту створили «стресову ситуацію», повідомивши учасників, що залежно від результатів другого тесту студентам видадуть грошову винагороду, розмір якої залежатиме від якості виконання завдання. Перед початком вирішення тесту половина учасників експерименту протягом 10 хвилин перебувала в тривожному очікуванні, решта ж отримали завдання написати про свої переживання, пов'язані з майбутнім тестуванням. Аналіз результатів виявив, що ті студенти, які отримали можливість письмово зафіксувати власні тривоги, виконали завдання краще, ніж їхні колеги з іншої групи.

Якість виконання другого тесту в порівнянні з першим у групи студентів, які нудьгували в очікуванні, виявилася нижчою на 12%. Натомість студенти, які виклали свої тривоги на папері, справилися з другим тестом на 5% краще, аніж з першим.

В іншому експерименті взяли участь студенти-біологи. Цього разу вони складали справжній іспит. Спершу автори дослідження попросили їх пройти тест, завдяки якому визначили рівень схильності до стресу, пов'язаного з майбутнім випробуванням. Безпосередньо перед іспитом студенти отримали від психологів конверт з проханням за 10 хвилин до іспиту записати думки, пов'язані з майбутнім екзаменом, чи будь-які інші роздуми.

Зіставивши результати іспиту, передекзаменаційні думки та результат попереднього тесту кожного учня, а також індивідуальну успішність протягом року, вчені дійшли однозначного висновку, що кращі оцінки отримали саме ті студенти, які перед іспитом описали свої тривоги, зумовлені його складанням.

«Ми вважаємо, що такий письмовий виклад власних тривог допоможе людям краще справлятися з різноманітними важливими справами - від ділової презентації до співбесіди під час влаштування на роботу. Хвилювання насправді є серйозною проблемою, особливо якщо врахувати, що низький результат іспиту вплине на подальші можливості працевлаштування студентів», - зауважила Шан Бейлок.


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.