Кліматичні зміни зумовили занепад Римської імперії Автор: lesya · Опубліковано: 16.01.2011 13:55 · Розділ: Екологія

Нещодавно вчені виявили неймовірний факт: в процесі проведення відповідних аналізів та досліджень виявилося, що декілька століть частих кліматичних змін певною мірою спричинили занепад і руйнування Римської імперії.

Ульф Бюнтген зі Швейцарського федерального інституту лісництва та ландшафтних досліджень разом зі своїми колегами стверджувє, що не лише політична криза та вторгнення варварів були основними чинниками, які творили західноєвропейську історію впродовж останніх двох з половиною тисячоліть. Вчені під час експерименту проаналізували річні кільця 9 тисяч зразків дуба, сосни та модрини з різних територій Австрії, Німеччини та Франції, відновивши коливання температури й опадів.

Виявилося, що з 250 по 550 рік клімат постійно змінювався від декади до декади: він ставав то сухим та холодним, то вологим і теплим. На первісне суспільство схожі зміни могли й не повпливати, а ось розвиненим цивілізаціям це створювало додаткові проблеми, оскільки сільське господарство страждало, а пристосуватися до непередбачуваних змін ніяк не вдавалося. До того моменту, коли кліматичний безлад нарешті закінчився, Західної Римської імперії вже давно не існувало.

Франсуа де Номе. «Пейзаж з римськими руїнами» (XVII століття)
Франсуа де Номе. «Пейзаж з римськими руїнами» (XVII століття)

Цивілізація середньовічного Заходу, особливо протягом 700-1000 роки, характеризувалася відносною стабільністю; це ж стосується й клімату. А ось епідемії чуми збігалися з періодами підвищення вологості, яка сприяла масовому поширенню захворювання. Разом з тим незвичне похолодання XVII століття супроводжувала Тридцятирічна війна, яка спустошила чимало європейських регіонів.

У даному контексті зауважимо, що це далеко не перше дослідження даної проблеми. Приміром, вчені відзначають, що більшість великих війн у Китаї протягом останнього тисячоліття спалахували одночасно з приходом нечуваних холодів. А той факт, чи мають відношення до клімату конфлікти в сучасній Африці й досі залишаються предметом гарячих дискусій.

На щастя, цивілізованіша частина сучасного світу вже не так болісно сприймає перепади клімату.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу