Храм написів у Паленке Автор: lesya · Опубліковано: 05.01.2011 13:59 · Розділ: Культура

В давнину, коли легіони могутньої Римської Імперії під проводом Юлія Цезаря йшли підкоряти Англію та Галлію, на протилежному боці земної кулі, у Новому Світі (саме так тоді називали Америку), з'явилася найбільша цивілізація у світі - древні майя. Майя проіснували близько тисячі років, залишивши по собі величезну кількість культурних цінностей, зразків живопису, архітектури, скульптури. Та великий народ не зміг протистояти завойовникам з півночі - войовничим тольтекам. Багато міст з білого каменю було зруйновано та розграбовано. Протягом століть руїни міст заростали сельвою, отож значну кількість цінної для археологів та науковців інформації втрачено назавжди. І лише якихось 130 років тому ця область історії почала досліджуватися.

Спершу першопрохідці, а за ними й учені - археологи, історики, мистецтвознавці та етнографи - один за одним знаходили руїни стародавніх міст. Так, Джон Ллойд Стівенс, першовідкривач міст майя, свого часу писав: "Місто було безлюдним. Серед древніх руїн не збереглося ніяких слідів зниклого народу, з його традиціями, які зазвичай передаються від батька до сина й з покоління в покоління. Він простягнувся перед нами, немов корабель, який потрапив у аварію посеред океану. Його щогли зламалися, назва стерлася, а всі члени екіпажу загинули. І ніхто не відає, кому він належав, скільки часу тривала його подорож і що стало причиною його загибелі".

Паленке, древнє місто майя, якраз один з таких посткатастрофічних кораблів. Розташоване воно на півночі штату Чьяпас у Мексиці. Чьяпаські гори утворюють тут досить велике плато, на якому й було збудоване Паленке - "зміїне місто" майя.

В Паленке були свого часу споруджені найбільші храми - шедевральні витвори мистецтва, які вражають своєю красою, витонченістю та досконалістю форм. Особливе місце серед архітектурних пам'яток цивілізації майя займає Храм написів. Названий він так Стефенсоном і Казервудом завдяки наявності великої кількості ієрогліфічних написів, нанесених скрізь - на стінах, колонах, сходах. Стіни храму були прикрашені чудовими барельєфами.

На останній плиті піраміди розташовувався храм
На останній плиті піраміди розташовувався храм

Храм являє собою піраміду, яка складається з дев'яти ступенів. Висота її сягає 28 метрів. Значна частина піраміди висічена в скелі. Нагору ведуть сходи, прорубані у всіх ярусах піраміди, які нараховують більше сімдесяти сходин. На верхній платформі розташувався храм з дахом увігнутої форми, який нагадує китайські споруди. Колони і стіни храму оздоблені барельєфами жахаючого змісту - на них зображені жінки, які тримають на руках потворних дітей з обличчями, вкритими масками бога дощу. З дитячих ніжок виповзають змії. Змії в міфології та віруваннях майя завжди співіснували поряд із дощем - небесною водою.

На трьох великих сірих плитах, замурованих в стіну головного приміщення святилища, викарбувані ієрогліфи. В цілому їх налічується 620 - це найдовший напис майя, виявлений істориками. Стрімкі кам'яні сходи ведуть вглиб піраміди. Саме тут вчені свого часу виявили сенсаційну знахідку - пишні поховання правителів та їхніх родичів. Справа в тому, що протягом тривалого часу вважалося, ніби піраміда виконує лише роль підніжжя святилища, однак знахідка довела, що й сама піраміда також використовувалася.

Водночас археологи виявили приховані сходи прямісінько під самим святилищем. Вели вони до царської гробниці, абсолютно незайманої. Вчені відшукали тут скелети п'яти юнаків та дівчат, які загинули насильницькою смертю. Ймовірно, їх принесли в жертву. Лобова частина черепа, яка була штучно деформована, доводила їхнє знатне походження.

Ця похоронна камера заросла віковими сталлактитами і сталагмітами. На стінах видно постаті дев'яти людських фігур, одягнених у пишні шати. Кисті рук всіх зображених, груди, шиї, щиколотки прикрашені коштовностями. В руках кожна постать тримає скіпетр з рукояткою, виконаною у вигляді голови змії. Ймовірно, це 9 владик світу з міфології майя.

Кам'яні опори саркофага, виконані у вигляді міфічних істот, немов виростають із кам'яної підлоги. Плита, яка закриває саркофаг, вкрита тонкою різьбою, яка за якістю не відрізняється від робіт європейських майстрів епохи Відродження. Це насправді надзвичайний та оригінальний твір мистецтва.

Джерело: http://oko-planet.su


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?