У Франції знайшли політичний заповіт Людовика XVI Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.05.2009 13:39 · Розділ: Цікаві факти

Французькі дослідники виявили політичний заповіт короля Людовіка XVI, страченого під час революції кінця XVIII століття разом з дружиною Марією-Антуанетою. Документ, який вважався зниклим, був куплений французьким колекціонером манускриптів Жераром Лерітье в США. Про те, коли і яким чином заповіт міг потрапити до Америки, нічого не відомо.

Наголошується, що загальний зміст заповіту був відомий історикам раніше. Під час процесу над Людовіком численні витяги з документа потрапили в газети та в парламентські архіви, проте оригіналу до цього дня ніхто не бачив. Політичний заповіт, або «Звернення до всіх французів» було закінчене Людовіком XVI напередодні його втечі з революційного Парижа, в ніч на 21 червня 1791 року.

Залишивши столицю, король мав намір пояснити мотиви своїх дій народу, тому попросив інтенданта Лапорта вручити документ, наступного дня після втечі, президентові Національної асамблеї. На той час президентом був Олександр Богарне - перший чоловік Жозефіни (згодом дружини Бонапарта).

На шістнадцяти сторінках політичного заповіту Людовик XVI детально розглядає події революції 1789 року, що привела до падіння Старого режиму, і дає їм свою оцінку. Важливо відмітити, що заповіт не носив контрреволюційної спрямованості.

Зокрема Людовік XVI заявив про свою згоду з відміною станів та привілеїв і висловився за встановлення конституційної монархії. Проте він заявив про своє неприйняття урізання повноважень монарха, зокрема, щоб йому було надано лише відкладне вето замість абсолютного.

Людовік XVI також піддав критиці комітет розслідувань Національної асамблеї, який потім, вже при якобінцях став одним з головних інструментів політичних переслідуваннь і терору. Він також дорікнув численним революційним клубам за здійснення наклепів та приниження гідності французької корони. Людовікові XVI не вдалося втекти з країни. Він був затриманий в містечку Варенн.

За однією з версій, його впізнали по зображенню на нових цінних паперах; за іншими даними, короля видав його профіль, викарбуваний на золотому екю. Він був доставлений назад в Париж. В кінці 1792 року над ним відбувся суд. Звинувачення активно опиралося на політичний заповіт, оголосивши його наочним свідоцтвом зради Людовіком XVI революції. 21 січня 1793 року він був страчений на площі Революції, тепер - площа Згоди.

Джерело www.segodnya.ua


Інші новини розділу