Символічні значення східних прикрас Автор: lesya · Опубліковано: 28.12.2010 10:50 · Розділ: Культура

Серед чудового розмаїття ювелірних прикрас Сходу особливе місце займають обереги. Обереги існують та використовуються для захисту від будь-якого небажаного явища або, навпаки, для притягнення чогось бажаного, омріяного. І в кожній країні Сходу вони різні.

В Єгипті, приміром, особливо популярним та поширеним є жук-скарабей та око бога Ра. Їхні символічні зображення та модифікації можемо відгадати на значній частині всіляких прикрас. Трапляється ще й коло, яке є своєрідною трансформацією сонця та повинне приносити везіння, а підвіска із зображенням фінікової пальми захищає від пристріту.

У Тунісі поширені фігурка риби або різноманітні мистецькі втілення руки Фатіми, дочки одного мусульманського пророка.

В Туреччині в будь-якій крамниці від «лихого ока» не тільки продається, але й висить свій власний талісман Nazar. Цей амулет ви впізнаєте одразу. Синє скляне «око» овальної або кулястої форми не може залишитися непоміченим. Соковитий колір амулета досягається завдяки використанню окису міді, а «білок» зазвичай виготовляють із розплавленого скла пляшок з-під лікеру Malibu. Всі без винятку сувенірні магазинчики Туреччини обвішані цими «очима» найрізноманітніших розмірів і видів. Трапляються тут і прикраси, неодмінно доповнені маленькими «оченятами». І чим більше саме «око», тим сильніша й потужніша його захисна сила.

Кожна прикраса має своє символічне значення
Кожна прикраса має своє символічне значення

Мешканці Туреччини вірять, що блакитноокі люди частіше за інших можуть наслати біду або порчу. Через це амулет Nazar виготовляють у вигляді блакитного ока, яке покликане відбивати злобні та згубні погляди.

Фігурки оберегів на Сході можуть бути скляними, вирізаними з дерева або самоцвітів, виплавленими з міді, срібла й золота. Їх використовують під час виготовлення намиста і браслетів або інших ювелірних прикрас. До речі, вартість тієї чи іншої прикраси особливої ролі не відіграє - магічні символи можна знайти як на дорогих ювелірних виробах, так і на дешевому намисті.

Ще цікавіші обереги знаходимо у народів пустелі. Приміром, корінні жителі Сахари - туареги - виготовляють прикраси-обереги зі срібла, шкіри або сердоліку. Цей камінь, за віруваннями місцевих мешканців, має здатність загоювати рани і полегшувати біль.

Серед усього розмаїття оберегів для жінок найпопулярнішим у кочівників є амулет із назвою Rhomissar. Це - своєрідна варіація руки згаданої вище Фатіми у вигляді скріплених між собою п'яти ромбів, які символізують п'ять пальців дівчини. Амулет забезпечує плодючість, захищаючи водночас від пристріту.

Ще одним доволі розповсюдженим оберегом як для жінок, так і чоловіків, є талісман Tcherot - мініатюрна розкішно оздоблена «коробочка», в якій на клаптику паперу зберігаються строфи з Корану.

Серед оберегів для кочівників-чоловіків варто відзначити підвіску - так званий срібний хрест Сахари, який також покликаний оберігати від пристріту. Ця підвіска-амулет завдяки своєму екзотичному вигляду особливо популярна в середовищі туристів. Виглядає вона вишукано - таке майстерне сплетіння безлічі незрозумілих для європейця закарлюк і символів. Причому кожен з відображених елементів для Туарега що-небудь символізує. Більше того, у кожному кочовому племені хрест Сахари має своє зображення.

Східні прикраси - це завжди щось більше, ніж звичайна дрібничка. Це своєрідний портрет народу в мініатюрі. Їхня особлива форма, використані матеріали та навіть спосіб виготовлення та обробки допоможуть створити досить точну картину національних традицій та вірувань.

Джерело: http://opa.kg


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?