Шершні на сонячних батареях Автор: lesya · Опубліковано: 27.12.2010 11:27 · Розділ: Природа

Вчені стверджують, що у природі з'явився шершень на сонячних батареях. Як відомо, більшу частину енергії шершні отримують завдяки їжі, однак нещодавно з'ясувалося, що у них є додаткове джерело живлення. Вчені Ізраїлю та Великобританії в процесі дослідження виявили на тілі шершня пігменти кутикули, які й перетворюють енергію сонця в електрику.

Те, що східний шершень (Vespa orientalis) виробляє енергію за допомогою екзоскелета, спало на думку Меріан Плоткін (Marian Plotkin) та її колегам з університету Тель-Авіва (Tel-Aviv University) вже досить давно. Колишній науковий керівник Меріан - Яків Ішай (Jacob Ishay) - цілком випадково виявив, що ці комахи надзвичайно активні в найбільш сонячні дні. А це взагалі- то шершням не властиво.

Ентомологи протягом багатьох років досліджували екзоскелет комахи і в результаті встановили, що в темній частині черевця міститься значна кількість меланіну, а в світлій наявний ксантоптерин (xanthopterin). Результати структурного аналізу показують, що поверхня екзоскелета комахи вкрита безліччю борозенок та горбиків. Такий своєрідний «гребінець» дозволяє направити більше світла у внутрішні шари.

Гребінчаста поверхня тіла комахи дозволяє переробляти енергію сонця (фото взято з сайту Naturwissenschaften)
Гребінчаста поверхня тіла комахи дозволяє переробляти енергію сонця (фото взято з сайту Naturwissenschaften)

Зовсім недавно вчені з'ясували, що обидва пігменти беруть участь в процесі перетворення енергії сонячного світла. У своїй статті, опублікованій журналом Naturwissenschaften, ентомологи відзначають, що порівняно невелика кількість світла, яке потрапляє на поверхню тіла шершня, відбивається назад у зовнішнє середовище.

Однак залишається нез’ясованим, як саме шершні використовують це додаткове живлення і для чого воно їм потрібне. Адже ксантоптерин «поглинає» лише 0,335% енергії, яка надходить (для порівняння: ефективність середньої сонячної батареї складає 10-20%).

Однак деякі припущення з цього приводу все ж таки існують. Того року група вчених на чолі з Плоткіним з'ясувала, що ферменти жовтої частини кутикули відіграють роль, чимось схожу функції печінки ссавців. Опромінення шершнів ультрафіолетом призводить до активізації роботи цих речовин. Можливо, випромінювання сонця стимулює та живить реакції, в яких беруть участь ферменти.

«В процесі проведення багатьох досліджень ми спостерігали збір сонячної енергії у рослин і бактерій, та у тварин - ніколи», - дивується Плоткін. За словами спеціаліста, вченим залишилося з'ясувати, чи є така здатність особливою, чи вона властива й іншим комахам, наприклад метеликам.

Джерело: http://www.wnd.su/


Інші новини розділу