Як англійська стала міжнародною Автор: lesya · Опубліковано: 24.12.2010 12:04 · Розділ: Суспільство

Потреба розмовляти міжнародною універсальною мовою існувала завжди. В минулому це було пов'язано з необхідністю ведення релігійних та інтелектуальних переговорів, суперечок, дискусій тощо.З розвитком інноваційних технологій мова стала необхідною для швидкого обміну інформацією по всьому світу.

Однак звернімося до історії. У 1629 році в Амстердамі світ побачила відома усім книга сера Томаса Мора "Утопія". Це видання вийшло не англійською і не датською, а на латині. Латина в цьому виданні "Утопії" була свого роду рукописним шифром, адже тільки найосвіченіші читачі могли ознайомитися зі змістом книги та вести згодом інтелектуальні й релігійні бесіди.

Протягом 1300 років латинь була головною мовою західної християнської традиції - мовою богослужінь, церковних гімнів, священних текстів та релігійних дебатів. Це була мова, якою спілкувалися між собою вчені епохи Відродження. Та згодом зв'язок латини з релігійною та інтелектуальною традиціями був зруйнований становленням національних культур.

В давнину міжнародна мова була необхідна для ведення політичних переговорів, торгівлі, наукових дебатів тощо (фото взято з сайту indragop.org.ua)
В давнину міжнародна мова була необхідна для ведення політичних переговорів, торгівлі, наукових дебатів тощо (фото взято з сайту indragop.org.ua)

Населення тих країнах, де вживалася латинь, розмовляло своїми мовами й діалектами. Коли цими мовами почали писати, дедалі більше людей стало звертатися до служителів церкви з проханням проводити богослужіння місцевими мовами.

Два найвідоміші тексти, які з'явилися саме завдяки вищеописаному явищу, - це англійська "Біблія короля Якова" (випущена в 1611 році) та німецька "Біблія Мартіна Лютера", яка побачила світ майже за 100 років до появи англійського тексту.

Частково поява цих книг, зумовлена насамперед необхідністю закріпити владу та вплив місцевих мов на населення, була пов'язано зі спробою затвердити відповідні мовні норми, щоб учителі, торговці, юристи, священнослужителі й політики могли спілкуватися й розуміти один одного. А це, в свою чергу, вимагало послідовності у способах передачі мовлення на письміі - орфографії та пунктуації, а також певної послідовності в граматиці.

В результаті нормована англійська писемна мова стала потужним інструментом в руках правителів, церкви та вчених, які вимагали від мешканців Британських островів, щоб ті вважали себе єдиним народом.

Проте одні народи продовжували говорити з іншими в умовах миру та війни, торгівлі, міграції та обміну ідеями. І чимало зусиль знадобилося докласти для того, щоб з'явилися міжнародні мовні словники, а словники граматики та перекладу стали найцікавішими та найпопулярнішими книгами.

Протягом усього цього часу відбувався процес, який став одним із найбільш значущих в історії формування міжнародної мови: солдати, моряки та колонізатори, які розмовляли англійською, подорожували та селилися на території країн всього світу.

І лише в тих місцевостях, які зберегли незалежність, або там, де розмовляли іспанською, португальською, французькою чи голландською мовами, англійська не вживалася.

XX століття ознаменувалося нестримним розквітом та поширенням ідей націоналізму, коли здобутки національної літератури та власна мова ставали предметом гордості. Тоді ж спостерігається зростання утопічних мрій про міжнародне співробітництво, в результаті чого спершу з'явилася Ліга Націй, на зміну якій прийшла Організація Об'єднаних Націй.

Однак цим організаціям не вдалося допомогти спілкуванню народів між собою, скоріше перекладач розмовляв з перекладачем. Саме тому творці міжнародних мов спробували вигадати універсальну мову, найвідомішою з яких стала есперанто. Втім, політики усього світу не надто перейнялися гуманною ідеєю, відмовившись вивчати есперанто.

Згодом з'являється інша міжнародна мова, якою розмовляють дипломати, вчені, митці, бізнесмени тощо. Спадщина Британської імперії, а також зростання впливу найсильнішого члена колишньої імперії - США - призвели до того, що англійською (або ж її варіантами) розмовляють тепер у всьому світі.

Згодом розвиток технологій, завдяки яким з'явилися телефон, радіо, телевізор, магнітофони, компакт-диски, мобільні телефони та, нарешті, Інтернет, надали більшості людей у світі доступ до інших мов за лічені секунди.

За допомогою цих каналів, мільйони молодих людей в цілому світі зростали під звуки англомовної музики. Голлівудські фільми з субтитрами дозволили багатьом мешканцям планети, які не розмовляли англійською, наслідувати Мерилін Монро, Роберта де Ніро чи Харрісона Форда. І скільки це триватиме? Нам не відомо. Можливо, через якихось 100 років мешканцям нашої планети сподобається витонченість і краса одного з двох діалектів китайської мови - мандаринського або кантонского.

Джерело: http://gazetasng.ru


Інші новини розділу

 • Негативний вплив Facebook на людину

  Негативний вплив Facebook на людину · Anastasia · 18.01.2017 10:48

  Соціальні мережі забирають левову частку нашого часу впродовж дня. Звичайно багато з вас скажуть, що, фейсбучна активність у ХХІ столітті це нормально. Але проблема у тому, що мало хто з користувачів може відрізнити залежність від використання. У певний момент посмішка наших друзів змінилася на чатовий смайлик, а лайки стали прикладом прояву турботи та доброзичливості.


 • Ресторанна премія «Сіль»

  Ресторанна премія «Сіль» · Anastasia · 13.01.2017 15:05

  Наприкінці року, а саме 7 грудня, у столиці вручили щорічну ресторанну премію «Сіль». Нагороди – мідні сковорідки – отримали декілька закладів, які, на думку компетентного журі, є найкращими в нашій країні.


 • Що потрібно знати про поцілунки

  Що потрібно знати про поцілунки · Anastasia · 07.12.2016 17:09

  Журнал Time пише, що 55% чоловіків і 66% жінок припиняли багатообіцяючі стосунки через погані поцілунки. Вони наводять цікаві факти про нещодавні дослідження та анонсують тематичні книжки. Також видання ознайомлює читачів із нюансами, які потрібно знати для того, щоб сформувати культуру поцілунків.


 • Весілля в деталях

  Весілля в деталях · Anastasia · 28.11.2016 22:13

  Весілля – одна з найбільш відповідальних та захоплюючих подій у нашому житті. Зазвичай до неї готуються заздалегідь, але бувають випадки, коли все стається спонтанно, як у кіно. Тоді на допомогу молодятам приходять весільні координатори, друзі та родичі, які все швидко роблять.


 • Як швидко вивчити іноземну мову

  Як швидко вивчити іноземну мову · Anastasia · 28.11.2016 13:54

  Існує безліч порад, методів та шляхів для вивчення іноземної мови. Обирати можна з-поміж сотень варіантів, проте слід враховувати всі особисті якості та фактори, які зумовлюють стиль вашого життя. Пропри це, основу "рецепту" мають обов’язково складати стимул та бажання. На додачу, наведемо декілька корисних порад, які стануть у пригоді.