Вчені доводять: Бог існує, а Діда Мороза насправді нема Автор: lesya · Опубліковано: 23.12.2010 13:10 · Розділ: Релігія

У сфері науки дедалі популярнішою стає нова дисципліна - нейротеологія. Дослідники, які захоплюються нею, вивчають зміни мозкової діяльності у відповідних умовах віруючих та атеїстів, шукаючи у них якісь нові відмінності та ознаки й намагаючись водночас зрозуміти, які ж власне частини головного мозку людини відповідають за виникнення релігійних почуттів, та наскільки останні можуть бути сильними й об'єктивними.

Кількість нейротеологів невпинно зростає. А їхні експерименти завжди привертають увагу громадськості. Так, зовсім недавно професор Уффе Шьедт (Uffe Schjødt) з Університету Аархуса в Данії (University of Aarhus, Denmark) вирішив зіставити віру людей в Бога і в Діда Мороза. З цією метою вчений просканував на томографі мізки 20 християн, за їхніми ж словами, дуже побожних.

Професор під час проведення експерименту запропонував віруючим виконати три завдання. Спершу вони повинні були щось попросити у Санта Клауса (в Діда Мороза по-нашому) до Різдва, після цього - ревно та віддано молитися Богу, і, нарешті, учасникам дослідження пропонувалося уявити, що вони спілкуються з кимось із найближчих друзів.

Уффе в той час фіксував зміни, які відбувалися в мозку під час виконання кожної "вправи". Вченому вдалося побачити, які області головного мозку піддослідних стають активними, а які взагалі не реагують на ту чи іншу операцію.

В результаті проведення експерименту вчений виявив: під час молитви, як і на момент уявного спілкування з друзями, спостерігаються схожі картини мозкової активності, тобто немає принципової різниці в тому, чи розмовляє людина з Богом, чи веде бесіду з близькими їй людьми. В обох випадках подразнюється та збуджується так звана передня префронтальна кора півкуль великого мозку, яка на сьогоднішній день вивчена вона мало, однак вчені припускають, що саме тут і накопичуються уявлення про можливі наміри інших людей і пам'ять про них.

У тих, хто молиться, активізуються лобові частини головного мозку і префронтальна кора. Звернення до Діда Мороза такого ефекту не дає
У тих, хто молиться, активізуються лобові частини головного мозку і префронтальна кора. Звернення до Діда Мороза такого ефекту не дає

А ось звернення до Санта Клауса (Діда Мороза) майже не викликало ніяких змін діяльності головного мозку. На думку Уффе, відбувається це тому, що віруючі не вважають цього дідуся реальною особистістю, натомість Бога - вважають.

“Результати проведеного дослідження, на мій подив, задовільнили і віруючих, і атеїстів”, - зауважує вчений. - Перші розцінили їх як доказ того, що Бог насправді існує: якщо мозок відгукується на нього, значить Він дійсно є. Другі знайшли підтвердження тому, що спілкування із Всевишнім не більше, ніж ілюзія”.

Колега Уффе - Робін Данбар (Robin Dunbar) з Оксфордського Університету (University of Oxford) - дотримується іншої думки: "Відповіді на питання, чи є Бог, чи його немає, так і не отримано. Доведено лише те, що існує віра в нього. І не більше.

Разом з тим, інший відомий нейротеолог Ендрю Ньюберг (Dr. Andrew Newberg) з Університету Пенсільванії (США), проаналізувавши нещодавно мозок тих, хто молиться та тих, хто активно медитує, виявив, що свідомість і одних, і других кудись відлітає. Активізовуються лобові частини головного мозку, які відповідають за абстрактне мислення, натомість тім'яна область, діяльність якої пов'язана з орієнтацією в просторі та часі, немовби відмирає. Характерні особливості мозкової активності притаманні лише релігійним та віруючим людям. А в тих, хто лише імітує молитву, нічого подібного не відбувається. Їхня мозкова активність залишається на колишньому рівні.

Джерело: http://news.students.ru


Інші новини розділу

 • У Лондоні виставлять на продаж "Біблію грішників", що закликає чинити перелюб

  У Лондоні виставлять на продаж "Біблію грішників", що закликає чинити перелюб · lesya · 23.10.2015 20:48

  У Лондоні на торги виставлять унікальний екземпляр Біблії, що більше відома, як «Біблія для грішників». Вік книги – не менше чотирьох сотень років, і в ній народ закликають до перелюбодійства.


 • У Ватикані обурені зізнанням польського священика у гомосексуалізмі

  У Ватикані обурені зізнанням польського священика у гомосексуалізмі · lesya · 05.10.2015 20:33

  Істина – річ добра, але не завжди корисна. І далеко не у всіх ситуаціях потрібно рубати правду-матку. Навіть якщо ти – священик, і брехня вже сама по собі тобі не пасує.

  В цьому недавно довелося переконатися одному польському священику – Ватикан неабияк обурило його недавнє зізнання. Ще б пак, католицький священнослужитель на увесь світ заявив, що є… гомосексуалістом. Більше того, він виступив із вимогою до Ватикану відкинути стереотипи і змінити своє ставлення до геїв.


 • Віру в Бога оголосили психічним захворюванням

  Віру в Бога оголосили психічним захворюванням · lesya · 15.09.2015 15:14

  Релігія, покликана нести добро та злагоду, часто призводить до протилежного ефекту: замість того, щоб дарувати людям мир та спокій, вона часто розпалює війни та ворожнечу. А все тому, що знаходяться такі, кому за допомогою релігії вигідно управляти натовпами людей, яким неохота самостійно мислити. Останні ж воліють покластися на когось, жити за продиктованими правилами, мотивуючи все вірою в Бога.


 • Папа Франциск дозволив відпускати гріхи жінкам, що скоїли аборт

  Папа Франциск дозволив відпускати гріхи жінкам, що скоїли аборт · lesya · 02.09.2015 13:22

  Колись релігія правила світом, і в багатьох країнах ще й дотепер збереглися ці правила Однак в Європі ситуація склалася по-іншому, тож священикам доводиться враховувати зміну потреб та уподобань своєї пастви, а також основні суспільні тенденції. Саме тому церква, принаймні католицька, останнім часом стає все більш лояльною до «гріховних» потреб людства.


 • В Детройті масово протестують проти статуї Сатани

  В Детройті масово протестують проти статуї Сатани · lesya · 28.07.2015 21:10

  Мешканцям американського Детройта неабияк не сподобалася витівка місцевих сатаністів - в ніч на двадцять п’яте липня представники Церкви Сатани встановили у Детройті статую сатанинського божества. Виготовлений він із бронзи, а ім’я йому Бафомет.